Elon Musk tekrardan Tesla hissesi sattı: 900 milyon dolar

Kasım ayında Twitter'da yaptığı hisse satıp satmama konusundaki anketten çıkan sonucun ardından 5 milyar dolarlık Tesla hissesi satan Elon Musk, yeni bir satış daha yaptı. Ünlü işadamı 906 milyon dolar değerde hisse sattı.

elon musk

TIME dergisi tarafından yılın kişisi seçilen Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, 906 milyon dolarlık Tesla hisse sattı. SEC dosyalamalarına göre Musk’ın sattığı hisse adedi 934 bin 91 oldu. 10b5-1 kuralına göre yapılan bu satış, 14 Eylül tarihinde kararlaştırılmıştı. Bu kural sayesinde, hisseleri borsada işlem gören firma yöneticileri ileriki bir dönem için hisse işlemi gerçekleştirme hakkına sahip oluyor.

Milyonlarca opsiyon işlemi bulunuyor

Şu anda dünyanın en zengin insanı konumundaki Musk’ın 2022 Ağustos’u için de milyonlarca hisselik opsiyon işlemi bulunuyor. Musk, Eylül ayında katıldığı bir konferansta da, 2021’in 4. çeyreğinde büyük miktarda hisse satışı plânladığını söylemişti.

6 Kasım tarihinde, ABD’nin varlıklı kişilerinin gerçekleşmemiş kârlarından vergi alınmasının konuşulduğu bir dönemde aktif olarak kullandığı Twitter hesabından takipçilerine şirket hisselerini satıp satmama konusunda bir soru soran ve karara uyacağının da sözünü veren Musk’ın anketinden yüzde 57’lik “Evet” oyu çıkmış ve Musk daha sonra hisselerini satmıştı. Ancak anket sonucuna göre Musk’ın satması gereken hala 5 milyon hisse daha bulunuyor.

Ankete tepki gelmişti

ABD Senatosu Finansal Hizmetler Komitesi başkanı Ron Wyden ise, Musk’ın bu hareketinin ardından ona tepki göstermiş ve, “Dünyanın en zengin adamının vergi ödeyip ödememesi bir Twitter anketine bağlı olmamalı. Artık milyar dolar sahiplerinden vergi almanın vakti geldi” demişti. Musk katıldığı bir konferansta ise, tüm milyarderlerin parasının sıfırlanması halinde bile ABD’nin borcunun bitmeyeceğini söylemişti.

Bitcoin mi alacak?

Musk’ın bu satışlarının ardından kripto para topluluğunda ise ünlü iş insanının nakit duramayacağı ve varlık koruma aracı olarak Bitcoin alma ihtimali olduğu iddiaları dolaşmıştı. Son satışlarla beraber aynı iddialar yeniden seslendirilebilir.

Dünkü kapanışın ardından Tesla hisseleri ise %5’lik düşüşle 966 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl