Elon Musk 3 günde 3.6 milyar dolarlık hisse sattı

SpaceX ve Twitter'la birlikte Tesla'nın da sahibi olan Elon Musk, elektrikli araç üreticisi şirketinin 3.6 milyar dolarlık hissesini sadece 3 günde sattı. Konuyla ilgili resmi bildirim SEC'ye de yapıldı.

Elon Musk’tan SEC’ye yapılan bildirime göre; Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri 3.6 milyar dolar değerde 22 milyon adet Tesla hissesi satıldı. Bu satışlarla birlikte Musk’ın 2022 boyunca elden çıkardığı Tesla hissesi değeri 40 milyar dolara ulaştı.

Ancak Musk’ın satışlarının hangi sebeple yapıldığı konusunda herhangi bir detay verilmedi. Öte yandan Musk, tüm bu satışlara rağmen %13.4’lük hisseyle şirketin en büyük hissedarı konumunu hala elinde bulunduruyor.

Musk, 44 milyar dolarlık Twitter alımından hemen önce de 19.5 milyon adet Tesla hissesi satışı yapmıştı. O dönem bu hisselerin değeri de 3.95 milyar dolardı.

Twitter, Tesla işlerini bozuyor mu?

Bilindiği üzere Tesla, 2022 yılında en kötü performansı sergileyen araba üreticisi hisselerinden bir tanesi oldu. Şirket yatırımcıları Musk’ın Twitter’a harcadığı zamanın fazla olmasından ötürü onun, otomobil şirketine odaklanamadığı yönünde ifadeler kullanıyorlar ve son dönemdeki düşüşleri buna bağlıyorlar. Ekim ayında Twitter alımını resmileştiren ve tamamlayan Musk; bot’lar, dolandırıcılık tweet’leri, paralı üyelikler, şirketteki çalışan sayısı ve çalışma tarzının değiştirilmesi gibi birçok konuyla yakından ilgilenmişti.

Musk Twitter ile o kadar çok içli dışlı oldu ki, son olarak özel jetini takip eden bir Twitter hesabı için hukuki işlem başlatacağını da duyurdu. Ünlü işadamı, özel jetinin nerede olduğuna yönelik verilen bilgilerin, onun çocuklarının hayatını da tehlikeye attığını iddia etmişti.

Fed’in sıkılaştırma politikasıyla birlikte birçok hisse senedinde 2022 yılında ciddi düşüşler yaşanırken, Tesla hisseleri de 2020 yılı seviyelerine geri dönmüş durumda…

Musk ayrıca Terra Luna çöküşü döneminde de 900 milyon dolarlık Bitcoin satışı da yapmıştı. Tesla CEO’su elindeki Dogecoin’leri ise tutmaya devam ediyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl