Elon Musk, Twitter anlaşmasını resmen feshetti

elon musk

Tesla CEO’su Elon Musk, 44 milyar dolarlık Twitter’ı satın alma anlaşmasını feshettiğini bildirdi. Musk, anlaşmayı feshetme gerekçesi olarak ise sosyal medya platformunun bot hesaplarla ilgili yeterli bilgi sağlayamamasını öne sürdü.

Haberin ardından Twitter’ın hisseleri, kapanış sonrası işlemlerde yüzde 6’ya kadar geriledi.

Gönderilen açıklamada, Musk’ın avukatları, Twitter’ın şirketin gelecekteki performansını öngörme konusunda büyük önem arz eden sahte veya spam hesaplarla ilgili bilgi taleplerine yanıt vermediğini ifade etti. Musk daha önce, Twitter’ın spam ve bot hesapların gerçek kullanıcıların yüzde 5’inden daha azını oluşturduğuna dair kanıt göstermediği takdirde anlaşmayı sonlandıracağını söylemişti.

Sebep başka mı?

Öte yandan uzmanlar ise Twitter’ı satın almak istediği dönemde hisse başına 54 dolarlık bir teklif yapan Musk’ın o dönemden bu yana düşen fiyatlardan ötürü, aynı ücreti ödemek istemediği yorumunu da yapıyor. Hatırlanacağı üzere bazı Twitter hissedarları da, Musk’ın satın alım sürecini manipüle ettiği ve daha ucuz fiyattan satın alım prosedürünü tamamlama amacıyla bot hesap sebebini öne sürdüğünü iddia etmişlerdi. Bu hissedarlar Musk’a manipülasyon davası da açmışlardı. Twitter hisseleri son dönemde 40 doların altında işlem görüyor ve dünkü işlem gününü de 36.81 dolardan kapadı.

Musk, Twitter’ı kripto para ödemeleri ile entegre etmek istediğini ifade etmiş, Musk’ın Twitter’ı alacak olması, en büyük destekçisi olduğu Dogecoin’in fiyatını da olumlu etkilemişti.

Musk’ın Twitter anlaşmasını feshetmesinin ardından Dogecoin fiyatı, yüzde 2’lik bir düşüş yaşadı.

Twitter yönetimi mahkemeye gidiyor

Son olarak Twitter’ın yönetim kurulu başkanı Bret Taylor, “Twitter Yönetim Kurulu, anlaşmayı Musk ile üzerinde anlaşılan fiyat ve şartlarda sonuçlandırmaya kararlıdır ve birleşme anlaşmasının yerine getirilmesi için yasal işlem başlatmayı planlıyor. Delaware Temyiz Mahkemesi’nde kazanacağımızdan eminiz.” açıklamasını yaptı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl