Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Elon Musk, Twitter hissedarı oldu: “Tamamen alabilir”

Son dönemde Twitter hakkındaki bazı eleştirileriyle önplâna çıkan Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk, sosyal medya devinden hisse satın aldı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) yapılan bildirime göre Musk, %9.2'lik hisse satın aldı.

elon musk

Almanya’nın Berlin şehrinde Giga adlı Tesla fabrikasını açan ve ilk araba teslimatlarını yapan Elon Musk, birçok sektöre de yatırım yapmaya devam ediyor. Musk şimdi de dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Twitter’dan hisse aldı. Yüzde 9.2’lik hisselerin 14 Mart tarihinde alındığı belirtildi.

%27’lik artış yaşandı

Musk’ın hisse alımı yaptığı haberlerinin ardından Twitter hisselerinde ise ABD piyasaları henüz resmen açılmamış olmasına rağmen %27’lik artış yaşandı.

“Yeni bir platform mu gerekiyor?” diye sormuştu

Musk son dönemde Twitter’da, şirketi eleştiren tweet’leriyle yer alıyordu. Tesla ve SpaceX CEO’su, 25 Mart tarihinde 70 milyondan fazla sayıdaki takipçi kitlesine “İfade özgürlüğü, işleyen bir demokrasi için esastır. Twitter’ın bu ilkeye sıkı sıkıya bağlı olduğuna inanıyor musunuz?” diye sormuştu. Musk bu tweet’inden bir gün sonra ise “İfade özgürlüğü ilkelerine bağlı kalmamak demokrasiyi temelden baltalıyor. Ne yapılmalı? Yeni bir platform mu gerekiyor?” demişti.

Twitter’ı tamamen satın mı alacak?

Musk’ın bu hamlesi ise başka bir tartışmayı daha gündeme getirdi. Ünlü işadamının, Twitter’dan memnun olmaması sebebiyle yeni bir platform satın alacağı ya da kendisinin başlatacağı söyleniyordu. Ancak yüzde 9.2’lik alımın ardından şimdi de, Musk’ın Twitter’ı tamamen satın alabileceği belirtiliyor.

Twitter’ın toplam piyasa değeri yaklaşık 30 milyar dolar. Dolayısıyla Musk, şirketin hisseleri için yaklaşık 3 milyar dolarlık bir ödeme yaptı. Musk’ın toplam servetinin ise 300 milyar dolardan fazla olduğu biliniyor.

Twitter CEO’luğundan ayrılan ancak hala yönetim kurulunda bulunan ve Musk ile birçok konuda benzer fikirlere sahip olan Jack Dorsey’nin ise bu hamleye bir yorum yapıp yapmayacağı da merak konusu…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl