Elon Musk Twitter için yapay zeka projesi başlatıyor

Tesla ve SpaceX'in CEO'su titrlerine 2022'nin ekim ayında Twitter CEO'luğunu da ekleyen Elon Musk'ın, geçtiğimiz günlerde yapay zekanın tehlikeli ilerleyişine vurgu yapmasına rağmen sosyal medya platformunda bir yapay zeka projesi geliştirme kararı aldığı belirtildi.

Kısa süre önce bin kişilik bir geliştirici ve iş insanıyla birlikte OpenAI’ın ChatGPT programının ilerletilmesine ara verilmesini talep eden mektuba imza atan Elon Musk, Twitter’da kendi yapay zeka projesini başlatıyor.

Business Insider’ın konuyla ilgili bilgi sahibi iki kişiye dayandırdığı haberine göre Musk, kısa süre önce bu projede kullanılması için 10 bin adet yüksek işlem gücüne sahip bilgisayar aldı. Kısaca GPU olarak da adlandırılan bu bilgisayarlar, yüksek seviyedeki hesaplama güçleri sayesinde, büyük ölçekteki yapay zeka modellemelerinde de çalışabiliyorlar.

18 Mart’ta sinyali vermişti

Hatırlanacağı üzere Musk 18 Mart günü attığı bir tweet’te bu konuyla ilgili geliştirmelere başlayacaklarının sinyalini vermiş ve şu şekilde bir tweet atmıştı:

“Önümüzdeki aylarda kamuoyu fikirlerini manipüle etmek isteyenleri hem açıkça göstermek hem de tespit etmek için yapay zekayı kullanacağız”

Business Insider’ın kaynakları projenin hala erken aşamada olduğunu belirttiler ancak bu kadar fazla sayıda GPU alınmasının da Musk’ın bu konudaki ciddiyetini gösterdiğini ifade ettiler.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl