Elon Musk, Twitter’ın satın alımında kimlerle hareket etti

Twitter’ın yönetimini ele geçiren Elon Musk, işe sosyal medya devinin CEO’sunu ve diğer üst düzey yöneticilerini kovmakla başladı. Ayrıca şirket hisselerinde işlemler de cuma günü New York Borsası’nda askıya alındı. Twitter, önümüzdeki ayın başlarında borsadan resmi olarak çıkarılacak.

Tesla CEO’sunun bu hafta Twitter’ı satın almasının bir nedeni de çok fazla seçeneğinin kalmamasıydı. Dünyanın en zengin insanı, nisan ayında imzaladığı 44 milyar dolarlık satın alma anlaşmasından geri adım atmak için aylarca uğraştı. Ancak belirsizlik Twitter’ın işlerini öylesine sekteye uğrattı ki şirket alım yapmaya zorlamak için Musk’a dava açtı. Bir yargıç anlaşmanın tamamlanması ya da Musk’ın muhtemelen kaybedeceği kasım ayındaki duruşmayı işaret ederek cuma gününe kadar süre verdi.

Sermaye ortakları dikkat çekiyor

Musk’ın şirketi satın almak üzere yaptığı 44 milyar dolarlık anlaşmayı tamamlamak için tüm finansmanı nasıl sağladığı henüz belli değil. Ancak Tesla CEO’suna taahhütlerin birçoğu ilkbaharda verilmişti.

Aralarında Morgan Stanley ve Bank of America’nın da bulunduğu çok sayıda finans kuruluşu, Musk’a Twitter’ı satın alıp özelleştirmek için ihtiyaç duyduğu 12.5 milyar doları bu yılın başlarında vermeyi kabul etmişti. Musk ile yapılan güçlü sözleşmeler nedeniyle bankalar, bu finansmanı sağlamakla yükümlü olsalar da nisan ayı itibarıyla ekonominin ve borç piyasalarının durumu göz önüne alındığında şartlar muhtemelen artık eskisi kadar uygun değil.

Twitter’da hisse sahibi olacak yatırımcıların da milyarlarca dolar yatırması bekleniyordu. Musk’ın ilk sermaye ortakları listesindeki taraflar, Orta Doğu aristokrasisi tarafından yönetilen fonlardan, Oracle’ın kurucu ortağı Larry Ellison gibi Twitter’ın geleceğine ilişkin benzer bakış açılarına sahip milyarderin teknoloji endüstrisinden tanıdıklarına kadar uzanıyordu.

Larry Ellison
Larry Ellison

Twitter’ın Musk’tan sonraki en büyük hissedarı Suudi prens

Milyarder Suudi Prens El-Velid bin Talal, yaptığı açıklamada, kendisinin ve Kingdom Holding Company’nin Twitter’daki 1.89 milyar dolar değerindeki mevcut hisselerinin transfer işleminin tamamlandığını ve böylece Musk’tan sonra şirketin en büyük hissedarı olduklarını söyledi. Bir başka öz sermaye yatırımcısı olan kripto para borsası Binance, 500 milyon dolar yatırım yaptığını doğruladı.

Suudi Prens El-Velid bin Talal

Anlaşma için ne kadar çok öz sermaye yatırımcısı devreye girerse, Musk’ın kendi başına ödemesi gereken tutar da o kadar az olacaktı. Musk’ın servetinin büyük bir kısmı elektrikli otomobil şirketinin hisselerine bağlı. Musk, nisan ayından bu yana, muhtemelen kendi payını ödemek için 15 milyar dolardan fazla Tesla hissesi sattı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl