Elon Musk’ın Twitter’ı almasının ardındaki sır: “Ödeme oyunu”

Tesla CEO’su Elon Musk’ın geçtiğimiz hafta Twitter’ın dümeninin başına geçmesi konuşulmaya devam ediyor. Medya dünyası Musk’ın niyetini merak ediyor. Twitter’ı aşırı sağcı bir siyasi gündemi yükseltmek için mi satın aldı? Twitter genel merkezine neden bir lavabo taşıdı? Dünyaya hakim olmak için planlar mı yapıyor? Cevap daha basit görünüyor…

Şu anda Custodia Bank şirketini yöneten saygın bir eski Morgan Stanley yöneticisi olan Caitlin Long, Musk’ın Twitter’ı, uzun zamandır ödeme sektörünü yeniden şekillendirme arzusunda ilerleme sağlamak amacıyla bir araç olarak kullandığından şüphesi olmadığını söyledi.

Long, Musk’ın Twitter gösterisini, Facebook’un 1 milyardan fazla kullanıcısına kripto para cüzdanlarına erişim sağlamayı amaçlayan Libra’nın yeniden doğuşu olarak görüyor. Proje yoğun kongre incelemeleri karşısında çökmüştü ancak Long, Twitter’ın Facebook’un başarısız olduğu yerde başarılı olabileceğini belirtti. Custodia’nın kurucusu, başarılı olabilmesinin nedenini, ödeme sisteminin Mark Zuckerberg’in öncülük ettiği bir projenin siyasi yükünden yoksun, çoğunlukla merkeziyetsiz bir yapı olan Bitcoin Lightning ağı olmasına bağlıyor.

“PayPal Mafya’sının bir parçası”

Fortune Crypto’daki makalede, Musk’ın 90’ların sonunda dev ödeme platformunu kuran ve zenginliklerine zenginlik katmaya devam eden ‘PayPal Mafyası’nın bir parçası olduğu söyleniyor. Ödemelerle ilgili işlerin Musk’ın ilgi alanı olduğu belirtilen makalede, ilk şirketlerinden birinin X adında bir ödeme platformu işi olduğu aktarılırken 2028 yılına kadar 104 milyon kullanıcıya ulaşacağını iddia ettiği gizemli bir Twitter ürünü için bu ismi yeniden kullandığı belirtiliyor.

Makalede, Musk’ın Twitter’ı satın almasının ‘bir ödeme oyunu’ olduğuna dair daha fazla kanıt olarak iş birliği içerisinde bulunduğu kişiler işaret ediliyor. Jeff John Roberts imzalı yazıda, Binance kurucusu Changpeng Zhao, kripto ile yakından ilgilenen bir başka “PayPal Mafyası” üyesi David Sacks, a16z Crypto’nun ortaklarından Sriram Krishnan’a dikkat çekilirken “Bu kulağa bir siyaset ve medya operasyonu ya da ödemeler için bir operasyon gibi geliyor mu?” sorusu soruluyor.

“Musk önceki stratejisini kullanacak”

Bu arada Musk’ın yeni satın alımını ödemeler için bir araç olarak değerlendireceğinin iyi bir yanı olduğuna da vurgu yapılıyor. Aktarılan bilgide, Musk’ın, Twitter’ın 2028 yılına kadar 1.2 milyar dolar ödeme geliri elde edeceğini ve bu sayede platformu reklamverenlere daha az bağımlı hale getirme hedefine ulaşacağıyla ilgili öngörü de yer alıyor.

O zamanlar yeni bir teknoloji olan internet ve liderlik ekibinin alışılmadık zihniyeti sayesinde PayPal, Musk’ın 1999’da yönettiği dönemde ödeme sektörünü altüst edecek bir konumdaydı. Makaleye göre, Musk’ın Twitter’da önceki stratejiyi tekrarlamak istediği açık olarak bildiriliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl