Elon Musk: Twitter’ı satın alma süreci çok sancılıydı

Sosyal medya devi Twitter’ı devralması ve yönetme biçimiyle sık sık eleştirilen Elon Musk, platform hakkında konuştu. Musk, önemli ölçüde işten çıkarmalar ve reklamverenleri siteye geri çekme çabalarının ardından Twitter'ın nakit akışını pozitife çevirmeye yakın olduğu bildirdi. Ayrıca Twitter'ı satın alma sürecinin son derece sancılı geçtiğini de ifade etti.

elon musk

Twitter’ı aldıktan sonra gerçekleştirdiği değişikliklerle eleştiri oklarının hedefi olan Elon Musk, şirkete yaptığı milyarlarca dolarlık yatırımı telafi etmek için Twitter’dan daha fazla para kazanmaya çalışıyor.

Twitter’ın gelir artırma çabaları arasında, doğrulama rozetleri (mavi tik) ve kişinin tweet’lerini düzenleme gibi özellikler sağlamak için üyelik fiyatlarını aylık 8 dolara çıkarmak da yer alıyor.

Tesla CEO’su ve Twitter’ın patronu Elon Musk konu hakkında BBC ile Twitter Spaces üzerinden röportaj yaptı.

Musk, Twitter’ın önümüzdeki hafta şirketin ücretli Twitter Blue hizmetine aboneliği olmayan hesaplardan mavi tikleri kaldırmaya başlayacağını söyledi.

“Giden reklamverenler tekrar dönüyor”

Milyarder isim, röportaj sırasında, uygulamayı kendisinin satın almasının ardından Twitter reklamlarına ara veren birçok reklamverenin şimdi yeniden reklam vermeye başladığını söyledi.

Musk, şirketle uzun süren bir hukuk mücadelesinin ardından ekim ayı sonunda Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldı. O zamandan bu yana içerik denetleme politikaları da dahil olmak üzere platformu kökten elden geçirmeye çalıştığı da biliniyor.

Musk’ın kontrolü ele geçirmesinden bu yana Twitter’ın en büyük 100 reklamvereninin yarısının ağı terk ettiği ve çok sayıda ürün yerleştiriciyi korkuttuğu bildirildi.

“Hey, atlayın hadi su çok güzel”

“Neredeyse hepsi… ya geri döndü ya da geri döneceklerini söylediler, çok az istisna var” diyen Musk’a BBC tarafından hangi reklamverenlerin henüz geri dönmediği sorulduğunda “Aslında kesin olarak geri dönmeyeceklerini söyleyen birini tanımıyorum.” şeklinde yanıt verdi.

Musk “hepsi geri dönme eğiliminde” dediği reklamverenlere de “Hey, atlayın hadi, su sıcak, çok güzel” şeklinde mesaj verdi.

Twitter bu çeyreğin sonunda kâra geçebilir”

Musk, “mevcut eğilimler” devam ederse, şirketin bu çeyreğin sonunda pozitif nakit akışına sahip olacağına inanıyor.

Markalar, Ekim 2022’de tamamlanan 44 milyar dolarlık anlaşmanın ardından uygulamanın nefret içerikli paylaşımlarla mücadele edememesinden endişe duyuyordu. Tesla CEO’su kendisini “ifade özgürlüğü mutlakçısı” olarak tanımlıyor ve Twitter’da ifade özgürlüğünü teşvik etmek istediğini söylüyordu.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın platforma geri dönmesine de tartışmalı bir şekilde izin verdi. Trump geri dönmeye niyeti olmadığını, bunun yerine kendi sitesi Truth Social’da paylaşım yapmayı tercih ettiğini söyledi.

“Twitter’ı satın alma süreci son derece sancılıydı”

Elon Musk, Twitter’ın devralınması sürecinin “son derece sancılı” şeklinde ifade etti.

Son birkaç aydır oldukça stresli bir durumun söz konusu olduğunu söyleyen Musk, “Oldukça acı vericiydi, ama bence… günün sonunda bu yapılmalıydı.” dedi. Milyarder patron, Twitter satın alma işleminden bu yana binlerce kişiyi işten çıkarmıştı. Musk, Twitter’ı devraldığında 8 bin olan çalışan sayısının şu anda yaklaşık bin 500 olduğunu söyledi.

Bu arada Twitter’ın BBC’nin hesabını “devlet tarafından finanse edilen medya” olarak işaretlemesinin ardından bu röportajın gerçekleşmesi de gözlerden kaçmadı.  Röportaj sırasında medyaya yüklenen Musk “sürekli saldırı” altında olduğunu söyleyerek, “Medya beni ABD ve Birleşik Krallık’ta düzenli olarak yerden yere vurabiliyor.” dedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl