Elon Musk uyardı: Yapay zeka geliştirmelerine 6 ay ara verin

Dünyanın en zengin iş adamı olarak bilinen Elon Musk'ın da içinde bulunduğu 1000 kişilik bir grup, yapay zeka araştırmalarına bir süre ara verilmesi gerektiğini belirten bir mektuba imza attılar. İçinde uzmanların da olduğu bu grup, hızla gelişen teknolojinin toplum ve insanlığa zarar verdiğini iddia ediyor.

Kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olan Future of Life Enstitüsü, ileri düzeyde yapay zeka geliştirmelerinin artık topluma zarar verdiğini belirten bir mektup kaleme aldı. İnsan ile yarış halinde olan AI (yapay zeka) teknolojisinin topluma karşı yarattığı muhtemel risklerin anlatıldığı ve detaylandırıldığı mektupta ekonomik ve politik risklerin oluşabileceği ifade edildi.

Elon Musk’ın yanı sıra birçok yapay zeka uzmanı da mektuba imza attı. Önemli isimler arasında Google’ın çatı şirketi Alphabet’e bağlı olan DeepMind şirketinden araştırmacılar ve Stability AI şirketinin CEO’su Emad Mostaque da bulunuyor.

“GPT-4’ten daha ileri olanlar zarar verir”

Yazılan mektupta ilginç ve önemli ifadelerden biri de yeni yapılan geliştirmelerin, OpenAI şirketinin programı olan GPT-4’ten daha ileri seviye olmaması gerektiği… Mektupta bu kıyaslamaya ek olarak şu ifadeler de yer aldı:

“Güçlü AI sistemleri, risklerin yönetilebilir olduğundan emin olduğumuzda ortaya çıkmalıdır. Şu andaki yapay zeka geliştirmeleri GPT-4’ten daha güçlü olmamalıdır. Bu konuda yapılan araştırmalara 6 ay ara verilmesi iyi olacaktır”

“Elon Musk fonluyor” iddiası

Öte yandan Reuters’da yer alan haberde ise Avrupa Birliği’nin “şeffaflık kayıtları”na göre Future of Life Enstitüsü’nün en büyük fon sağlayıcısı konumunda da Elon Musk bulunuyor.

Tesla araçlarının, otomatik pilot ile sürülmesi konusunda yapay zeka teknolojisi kullandığı da biliniyor. Musk bir süredir yapay zeka konusunda endişeleri olduğunu belirten açıklamalar yapıyordu.

OpenAI CEO’su imzalamadı

Öte yandan mektupla ilgili önemli bilgilerden biri de, OpenAI şirketinin CEO’su olan Sam Altman’ın mektuba imza atmamış olması… Konuyla ilgili, OpenAI şirketinden de henüz bir açıklama yapılmış değil.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl