Elon Musk’tan Web 3 eleştirisi: Daha çok bir pazarlama kelimesi

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, Twitter'dan yine Web3 eleştirisinde bulundu. Musk, geçtiğimiz günlerdeki “Web3 sanki b*k gibi bir şey…” yorumunun ardından, Bill Gates'in 1995 yılındaki internet ile ilgili yorumlarını paylaştı ve "Şimdiki zamanın bile tahmin edemiyorken, gelecek nasıl olacak? Biraz pazarlama kelimesi gibi gözüküyor" dedi. ünlü işadamı böylece Web3 ile ilgili yapılan yorumların çoğuna katılmadığını bir kez daha yinelemiş oldu.

Geçtiğimiz günlerde Web3 konusunda beklenmedik bir çıkış yapan Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, yeni ve daha uzun bir değerlendirmede daha bulundu. Yatırımcı Jason Calacanis’in Bill Gates’in 1995 yılındaki bir röportajını Twitter adresine taşıyan Musk, Web3’ün şimdiden yapılan yorumlarla tahmin edilemeyeceğini belirtti.

Bill Gates dönemin ünlü programcısı David Letterman’ın programında internetin bilgi paylaşımı açısından devasa bir yer olduğunu, insanların birbirlerine anlık olarak e-mail gönderebildiğini ve radyoyla televizyondan farklı şekilde kullanıcıların istedikleri zaman istedikleri bilgilere ulaşabilecekleri bir yer olduğunu belirtiyor.

“2051 yılı çılgınca geliyor”

Musk ise internetin o gün belirtilenden çok ileri olduğunu imâ ederek, “Bugünü bile tahmin edemediğimiz bir dünyada, gelecek nasıl olacak? Web3’ün gerçek olduğunu düşünmüyorum. Gerçeklikten çok, bir pazarlama kelimesi gibi duruyor. Geleceğin önümüzdeki 10, 20 ya da 30 yılda nasıl olacağını merak ediyorum. 2051 yılı bana çılgınca fütüristik geliyor” dedi.

Bilindiği üzere son dönemin popüler kelimesi Web3 veya Web 3.0 çok daha merkeziyetsiz bir interneti tanımlamak için kullanılıyor. Tek bir kurumun verileri tutamadığı ve birçok yere yayıldığı bir ortam olan Web 3.0 sayesinde, bilginin teknoloji firmalarının değil, insanların elinde olacağı belirtiliyor. Web 2.0 ise daha çok merkezi bir sistem olarak görülüyor. Bill Gates’in videoda bahsettiği 1995 yılındaki dönem ise daha çok internet siteleriyle kısıtlı olan ve bilginin yine belli başlı sitelerde yer aldığı, hareketlerin çok daha kısıtlı olduğu Web 1.0 dönemi…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl