Elon Musk’ın büyük işten çıkarma hamlesi için Twitter’a toplu dava açıldı

Twitter'ı satın almasıyla birlikte şirket düzenini değiştirmeye yönelik sert adımlar atan Elon Musk'ın 3700 kişiye varan çalışanını işten çıkarma hamlesine yönelik Twitter'a toplu dava açıldı. Çalışanlar, işten çıkarılacakları bilgisinin kendilerine önceden haber verilmediğini iddia ediyorlar.

Elon Musk’ın Twitter çalışanlarının yarısını işten çıkarma hamlesi ona zor günler yaşatacak gibi görünüyor. Bloomberg’de yer alan habere göre, işten çıkarma hamlesinin Kaliforniya kanunlarını ihlal ettiği gerekçesiyle Twitter’a dün San Francisco federal mahkemesinde toplu dava açıldı.

Bilindiği üzere Twitter’ın işten çıkarma adımlarına bugün itibariyle resmen başlaması bekleniyor. Twitter için toplamda 44 milyar dolar ödeyecek olan Musk’ın özellikle masrafları azaltma konusunda titiz olduğu ve Twitter’ın çalışma biçimini kökten değiştirmek istediği de biliniyor.

Federal İşçi Düzenleme Bildirim Yasası, büyük şirketlerin yüksek rakamda işçi ve çalışanı işten çıkarmasını yasaklarken, çalışanlara en az 60 gün önceden işten çıkarılacaklarının bildirilmesini zorunlu kılıyor.

“Belge imzalamaları da yasaklansın”

Davayı açan kişiler, mahkemenin, Twitter şirketinin bu yasaya uymasını sağlayacak kararlar almasını ve aynı zamanda çalışanlara şirket tarafından imzalatılmak istenebilecek olan muhtemel bir “Davaya dahil olmayacağım” yazılı belgeyi imzalamamalarını sağlamasını talep ediyor.

Twitter’a bu dayavyı açan Shannon Liss-Riordan adlı avukat aynı zamanda Haziran ayında da çalışanlarının yüzde 10’unu işten çıkaran Tesla şirketine de benzer bir dava açmıştı.

Aylık izin gününü de kaldırdı

Öte yandan Musk’ın Twitter çalışanlarına yönelik sert ve baskıcı tutumu diğer uygulamalarla da gözükmeye başladı. Musk, son olarak tüm şirketi kapsayan ve ayda bir kez kullanılan genel tatil gününü de kaldırdı. Şirket, koronavirüs pandemisi döneminde ayda birkez çalışanlarına normal tatil günleri dışında da izin veriyordu ve bu tatil günü maaşlardan kesilmiyordu.

Musk’ın ayrıca evden çalışma tarzını da sonlandıracağı ve herkesin ofise gelmesini isteyeceği de belirtiliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl