Elon Musk’ın hisse satışı, baskıyı azalttı Tesla’da ralli geldi

Tesla CEO'su Elon Musk'ın, toplam hisse satış oranını %10'a çıkaracak şekilde yaptığı satışlarla birlikte Tesla'da yükseliş gelmesi dikkat çekti. Elektrikli araç üreticisi şirket, %7,5'luk artışın ardından yeniden toplam değerini 1 trilyon doların üzerine çıkarmayı başardı. Musk, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na yapılan bildirime göre son olarak 854 milyon dolarlık hisse sattı.

Tesla CEO’su Elon Musk, hisselerdeki opsiyon işlemleri için gerekli olan vergileri ödemek amacıyla yapacağı hisse satışlarını tamamladığını açıklamıştı. Musk, şirketteki hisselerini azaltmak için gerekli olan satışları yaptığını belirtmişti. Ünlü iş insanı böylece 10 milyar dolarlık vergiyi de ödeyebilecek.

Yeniden 1 trilyon doların üzerinde

SEC’ye yapılan bildirime göre ise Musk’ın yaptığı hisse satışının değeri yaklaşık 854 milyon dolar. Bu satışlara rağmen Tesla’daki yükseliş ise dikkat çekti. Şirket hisseleri %7,5 artarken, toplam piyasa değeri ise yeniden 1 trilyon doların üzerine çıktı. Musk, ABD saatiyle Çarşamba akşamı da hisse satışlarını imâ ederek “Neredeyse bitti” diye tweet atmıştı.

Uzmanlar ise Musk’ın bu hamlesinin, Tesla hisseleri üzerindeki satış baskısını kaldırdığını belirtiyorlar. Analist Dan Ives da, “Tesla boğaları için birkaç karanlık haftanın ardından bazı güzel haberler gelecektir” dedi.

%24 değer kaybetmişti

Hatırlanacağı üzere Kasım ayında Twitter’dan hisselerini satıp satmama konusunda bir anket yapan Tesla CEO’sunu bu tweet’inin ardından hisseler üzerinde ciddi bir satış baskısı oluşmuş ve o dönemde Salı gününe kadar geçen sürede Tesla hisselerinde %24’lük düşüş yaşanmıştı. Düşüşün başladığı tarih olan 4 Kasım tarihinde ise hisse fiyatı günü rekorla kapamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl