Dogecoin (DOGE), Elon Musk’ın Twitter hisse alımı ile yükselişe geçti

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk'ın Twitter'dan %9.2'lik hisse alımı, sosyal medya devinin hisse değerlerinde %27'lik artış olmasını sağlarken kripto paralara da etki etti. Musk'ın açık şekilde destek verdiği Dogecoin (DOGE) hisse alım haberlerinin ardından yükselişe geçti.

Son dönemde Twitter hakkında açıkça eleştirilerde bulunan ve bu yönde tweet’ler de atan Elon Musk, “Yeni bir platform mu kuruyor?” soruları arasında adeta ters köşe yaptı ve Twitter’ın %9.2’lik hissesini satın aldı. Musk’ın bu alım için yaklaşık 2.88 milyar dolar ödediği belirtilirken, Twitter hisseleri de %27’den fazla değer kazandı ve 49 doların da üzerine çıktı.

Dogecoin’e yaradı: Yüzde 12’lik yükseliş

Bilindiği üzere baaşrılı işadamının en çok destek olduğu kripto para Dogecoin ve Twitter hisse alım haberi fenomen token’da da önemli bir artış yaşanamasına sebep oldu. Fenomen token, haberlerin ardından 0.14 dolardan 0.152 dolara kadar yükseldi.

14 Mart tesadüfü…

Son olarak Mart ayında “Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin’imi satmayacağım” tweet’i atan Musk’ın aynı gün Twitter hissesi satın alması da dikkat çekiyor. ABD Menkul Kıymetler Borsası (SEC) belgelerine göre Musk Twitter hisse alımını 14 Mart günü yaptı. Musk o gün yaptığı yorumda, her geçen gün rekor kıran enflasyon rakamları varken, dolar tutmanın da dezavantajlı olduğunu söylemişti.

Hatırlanacağı gibi Musk’ın kurucusu olduğu ve bu ay ALmanya’da büyük bir fabrika açılışını yaptığı Tesla şirketi de, Ocak ayında Dogecoin ile ürün satışlarına başlamıştı. Müşteriler DOGE ile Tesla’nın araç dışındaki bazı ürünlerini satın alabiliyorlar.

Özellikle 2021 yılının ilk yarısına damga vuran Dogecoin, 0,73 dolarla tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl