Elon Musk’ın Web 3 eleştirileri devam ediyor! Jack Dorsey’den cevap

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, Web3 konusundaki eleştirilerini sürdürüyor. Dün de Web3'ün gelecekte bugünkünden çok farklı olacağını belirten ve bu kelimeyi sadece bir pazarlama stratejisi gibi gördüğünü söyleyen Musk, benzer bir eleştiride bulundu. Musk'a destek çıkan isimlerin arasında Jack Dorsey'nin de olması dikkat çekti.

elon-musk (3)

2021 yılının özellikle ilk yarısına tweet’leriyle damga vuran ve Dogecoin ile Bitcoin’in yükselişiyle düşüşünde pay sahibi olan Elon Musk, adeta Web 3 eleştirmenine dönüştü. Facebook’un çatı şirketinin adını Meta olarak değiştirmesinin ardından “metaverse” ile “Web 3” (ya da web 3.0) terimleri bir anda internet ve kripto para evrenlerinin en çok konuşulan konuları haline gelmişti.

Elon Musk ise geçtiğimiz hafta ilk olarak Web3 için “Web 3 sanki b*k gibi bir şey…” yorumunu yapmış, dün ise Bill Gates’in 1995 yılındaki internet hakkında yaptığı bir konuşmayı Twitter’dan paylaşarak, “Şimdiki zamanın bile tahmin edemiyorken, gelecek nasıl olacak? Biraz pazarlama kelimesi gibi gözüküyor” demişti.

“Gören var mı, bulamıyorum”

Musk, TSİ 8.35’te yine Web 3 eleştirisiyle Twitter sahnesine çıktı. “Web 3’ü gören var mı? Ben bulamıyorum” yazan Musk’a, geçtiğimiz günlerde Twitter CEO’luğundan ayrılan ve Square şirketinin de adını Block olarak değiştiren Jack Dorsey de yanıt verdi.

Dorsey, “A ile Z arasında bir yerde” yorumunu yaparak Web 3’ün aslında tek bir noktada görülemeyeceğini imâ etti. Musk da Dorsey’e cevap vererek, “M gibi bir şey olabilir” yazdı.

Dorsey de eleştirdi: Neyin içine dahil olduğunuzu bilin!

Öte yandan Musk’a cevap veren Dorsey’nin de Web3 konusunda ciddi şüpheleri olduğu görülüyor. Block CEO’su, kişisel Twitter hesabından Musk’tan kısa süre önnce attığı tweet’te, ”

Siz Web3’e sahip olmuyorsunuz. Sermaye şirketleri ve likidite havuzları oluyor. Bu şekilde, onları teşvik eden şeylerin dışına çıkamaz. Sadece farklı bir adı olan ve en sonunda yine merkezi olan bir yer olacak. Neyin içine girdiğinizi bilin…”

Dorsey ayrıca kendisine “İnsanların moralini bozuyorsun” diye tepki gösteren bir takipçisine de, “Bir tweet ile moraller bozulacaksa işimiz zor. Eleştiri her zaman yardımcı olur.” dedi.

İkilinin tweet’lerinin altına binlerce mesaj yazılırken, Musk’a başta Dogecoin olmak üzere birçok hayvan temalı fenomen token’lar konusunda tweet atma taleplerinin gelmesi de yine dikkat çekti.

Musk geçtiğimiz günlerde Time dergisi tarafından “yılın kişisi” seçilmiş, dergiye verdiği röportajda da Bitcoin’in iyi bir değer saklama aracı olduğunu ancak Dogecoin’in, daha iyi bir ödeme sistemi olduğunu söylemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl