Elon Musk’tan 25 milyar dolarlık anket: Yüz binlerce katılım var

elon musk

Milyarder Elon Musk, bugün Twitter hesabından takipçilerine “Tesla hisselerimin yüzde 10’unu satayım mı, satmayayım mı?” diye sordu. Tesla CEO’su, sonuç ne olursa olsun ankette çıkanı uygulayacağının da sözünü verdi.

Musk, tweet’inde “Son zamanlarda vergiden kaçınmanın bir aracı olarak realize edilmemiş kazançların kullanılması çok tartışılıyor. Bu nedenle Tesla hissemin yüzde 10’unu satmayı öneriyorum. Sonuç, her ne olursa olsun uyacağım.” ifadelerini kullandı.

“Vergileri ödememin tek yolu hisse satmak”

Ünlü girişimci, yüzde 10’luk hisse satışından elde edeceği geliri nasıl kullanacağına dair ise herhangi bir şeyden söz etmedi. Tweet’lerinin devamında, hiçbir yerden nakit maaş ve ikramiye almadığını, sadece hissesinin olduğunu belirterek “Vergileri, şahsen ödememin tek yolu hisse senedi satmak.” dedi.

ABD’de “milyarderlere vergi” tartışmaları

Son dönemde, binlerce ABD’linin vergi beyannamelerinin basına sızdırılmasıyla zenginlerin vergi ödemekten kaçındıkları ortaya çıkmış ve bu durum gelir eşitsizliği tartışmalarını alevlendirmişti. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’ın 2007 ve 2011’de hiç vergi ödemediği öğrenilirken Warren Buffett, Mark Zuckerberg gibi çok sayıda milyarderin de federal hükümete ya çok az vergi ödediği ya da hiç ödemediği anlaşılmıştı. Zenginlerin gelirlerini düşük gösterirken realize edilmemiş kazançları kredi yoluyla paraya çevirdikleri ve bu sayede harcamalarına devam ettikleri söyleniyor. ABD’de Demokratlar, bu durum karşısında geçtiğimiz ay, “milyarderler vergisi” teklifini açıklamıştı. Musk’ı da büyük ölçüde etkileyen tasarı, milyarderlerin realize edilmemiş sermaye kazançları üzerinden vergilendirilmelerini hedefliyor.

Daha önce de tepki göstermişti

Musk, ABD’de gündemde olan milyarderlere vergi tasarısına daha önce de tepki göstermişti. Tesla CEO’su, esas sorunun harcamalar olduğunu öne sürmüş, böyle bir vergi teklifinin ulusal borcun sadece küçük bir kısmını karşılayabileceğini iddia etmişti. Musk ayrıca, parasını insanlığın Mars’a ulaşması ve aklın ışığını korumak için kullanmayı planladığını söylemişti.

1.5 saatte 750 bin kişi katıldı

Musk’ın anketine, yaklaşık 1.5 saatlik bir zaman diliminde 750 bin kişi katıldı. Bunların yüzde 55.7’si “Evet” dedi. Yarın TSİ 22.17’de sona erecek olan anketin bu sonuçla bitmesi halinde Elon Musk, kendi Tesla hisselerinin yüzde 10’unu elinden çıkaracak.

Net serveti 300 milyar dolar

ABD’li milyarderin net serveti, 300 milyar doların üzerinde. Şu anda Tesla’nın en büyük hissedarı olan ve 220 milyon hisseyi elinde tutan Musk’ın hisselerinin yüzde 10’u, 27 milyar dolar ediyor. Tesla’nın piyasa değeri ise 1 trilyon 210 milyar dolar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl