Elon Musk’tan 7 milyar dolarlık yeni satış

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk'tan çok konuşulacak yeni bir satış dalgası geldi. Ünlü işadamı geçen haftadan bu yana toplamda 7.9 milyon Tesla hissesini elinden çıkardı. Satılan hisselerin toplam değeri 6.9 milyar dolar olurken, Musk, satışın Twitter'ın satın alım sürecinde acil bir para ihtiyacı olma ihtimaline yönelik yapıldığını belirtti.

Nisan ayında Twitter alım sürecinde ihtiyacı olan nakit gücü elde etmek için 8.5 milyar dolarlık Tesla hissesi satan ve Mayıs ayında ise kripto paralardaki düşüş sebepli olarak 925 milyon dolarlık “Tesla Bitcoin’ini” elden çıkaran Elon Musk, bir kez daha önemli miktarda bir satışa imza attı. Musk, 6.9 milyar dolar değerde, 7.9 milyon Tesla hissesi satışı yaptı. Satışlar Tesla’nın geçen haftaki hissedarlar toplantısının ardından geldi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan bildirimde hisse işlemlerinin 5,8 ve 9 Ağustos günlerinde yapıldığı belirtildi.

“Twitter alım süreci tamamlanmazsa hisseleri geri alacağım”

TSİ dün gece saatlerinde konuyla ilgili sorulan sorulara cevap niteliğinde tweet’ler atan Musk, Twitter’ın satın alım sürecinin tamamlaması konusunda kendisini zorlaması ve çeşitli ortakların da ödeme anlamında devreye girmemesi durumunda para ihtiyacını karşılamak için böyle bir satış yaptığını belirten Musk, satış işlemlerinin tamamlanmaması durumunda da hisseleri geri alacağını söyledi:

“Umarım olmaz ama twitter, bu satışın tamamlanması konusunda işleri zorlarsa ve bazı ortaklar devreye girmezse, o zaman acil bir Tesla hisse satışı yapma gereksinimi ortaya çıkabilir ve bunu önlememiz lazımdı. Ancak Twitter satışı olmazsa, hisseleri geri alırım”

Hatırlanacağı üzere Musk, Twitter için hisse başına 54.20 dolar ya da toplamda 44 milyar dolarlık bir teklif yapmış ancak daha sonra, bot hesap sayısının kendisine olması gerektiği gibi açıklanmamasını sebep göstererek alım hamlesinden vazgeçmişti. Twitter da Musk’ı manipülasyon yapmakla suçlamış ve dava etmişti.

ABD piyasalarını dün Tesla hisseleri 850, Twitter hisseleri ise  42.80 dolardan kapadılar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl