Elon Musk Çin’in kripto para yasağını yorumladı: Güç kaybetmemek için…

2021 boğa sezonuna damgasını vuran isimlerden biri olan Elon Musk, katıldığı konferansta kripto paralar da dahil birçok konu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Çin'in merkezi hükumetin gücünü kaybetmemesi için kripto paraları yasakladığını belirten Musk, "Para sistemleri yavaş ve güvensiz ama kripto paraların da yeni bir mesih olduğunu söyleyemem" dedi.

Pazartesi günü Gary Gensler’in konuşma yaptığı Kaliforniya’daki Code Konferansı’nda dün akşamın konuğu bu kez SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk’tı. Nükleer güç kullanımından elektrikli araçlara kadar birçok konuya değinen Musk, kripto paralar hakkında da konuştu.

Hükumetlerin kripto paralara bakış açısına ve Çin yasaklarına kadar kripto para evrenindeki gelişmeleri değerlendiren Musk’ın yorumları şu şekilde:

“Çin’in sevmeme nedeni, devletin gücünü kaybedecek olması”

“Çin’in kripto paraları sevmediği ortada… Bu konu hakkında çok da net konuşamam ancak kripto paralar Çin’indeki hükumet gücünü azaltmayı sağlayacaktır. Bu yüzden sevmiyorlar. Elektrik kesintileri de onların bu kararı almasında etkili olmuş olabilir ancak asıl olay bence merkezi hükumetin gücünü kaybedecek olması. Bunu istemezler.”

(Kendisinin Çin’den daha etkili bir şekilde fiyatı oynatabildiği yorumu üzerine)

“Bu iyi bir şey, tabii ki fiyat yükseldiği zaman…”

“Kripto paralar için ‘mesih’ diyemem”

“İnsanlar arasında bir değişim aracı olmadığı takdirde, bir para kendi kendine hiçbir değer barındırmaz. Hükumetlerin kripto paraları yok etmesi imkansızdır ancak yavaşlatabilirler. Ben kripto para uzmanı değilim. Değerleri olduğu bir gerçek ama bu teknolojinin ya da bir kripto paranın mesih olduğunu söyleyemem.”

“Para sistemleri yavaş ve güvensiz”

“Ödemeler, para sistemi ve bunların nasıl çalıştığı hakkında bilgim var. Bu sistemin çalıştığını söyleyen birçok ekonomistin aksine ben böyle düşünmüyorum. Para sistemi genelde heterojen veri tabanlarından oluşur. Bu da yavaş ve güvensizdir.”

“Short satış zenginleşme kurumundan mı bahsediyorsunuz?”

(SEC’nin tweet’leri için harekete geçme ihtimali sorusu için)

“Hangi kurum? Short satıştan zenginleşme kurumu mu! Tweet atmadan önce danışmanlarımla konuşuyorum. Belki de ne yaptığımı bilmiyorumdur. (İroni yaparak)”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl