El Salvador ve Arjantin yetkililerinden Bitcoin toplantısı

Javier Milei'nin seçilmesinin ardından ülkenin parasını ciddi şekilde devalue eden ve devlete yük olan kurumlardaki memur sayısını da azaltan Arjantin ve Nayib Bukele liderliğindeki El Salvador'un üst düzey yetkilileri Bitcoin toplantısı gerçekleştirdiler. Toplantı Buenos Aires şehrindeki menkul kıymetler düzenleme kurumu olan CNV'nin binasında gerçekleşti.

2021 yılında Bitcoin’i resmi parası yapan ve bu anlamda dünyada ilk olan El Salvador’un, Ulusal Dijital Varlıklar Komisyonu (CNAD) başkanı Juan Carlos Reyes Arjantin’de, ülkenin menkul kıymetler başkanı Roberto Silva ve başkan yardımcısı Patricia Boedo ile biraraya geldi.

Arjantin Ulusal Menkul Kıymetler Düzenleme Kurumu’nun (CNV), başkent Buenos Aires’teki binasında gerçekleşen toplantının ana konusu ise Bitcoin’di. El Salvadorlu yetkili Juan Carlos Reyes, ülkesinin 2021’den bu yana yaşadığı Bitcoin tecrübesini, Arjantinli yetkililere anlattı.

Taraflar ayrıca Bitcoin’in küresel ekonomiler için her geçen gün gittikçe büyüyen rolü hakkında da konuştular.

Arjantin Menkul Kıymetler Düzenleme Kurumu başkanı olan Roberto Silva, El Salvador’un Bitcoin dünyasındaki ilerleyişini övdü ve şunları söyledi:

“El Salvador, sadece Bitcoin kullanımında değil, aynı zamanda daha geniş çaptaki dijital varlıklar alanında da küresel bir lider olarak kendisini kanıtlamıştır. Onlarla olan bağlarımızı güçlendirmeyi ve muhtemel iş birliği anlaşmalarını daha da artırmayı hedefliyoruz”

Juan Carlos Reyes de, Arjantin’in teknoloji alanında her geçen gün daha da gelişen bir ülke olduğunu ve bu anlamda kendileriyle iş birliklerini ciddi şekilde artıracaklarını söyledi.

Arjantin’de merkezi finansal kurumlara ve özellikle de Arjantin Merkez Bankası’na karşı sert sözleriyle bilinen yeni devlet başkanı Javier Milei, Bitcoin’in sınırlı arzı nedeniyle enflasyona karşı doğal bir tepki olduğu görüşünü savunuyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl