El Salvador jeotermal enerji ile 474 Bitcoin üretti

Geçtiğimiz günlerde elindeki Bitcoin sayısını gösteren bir web sitesini hayata geçiren ve şu anda 5750 adet BTC'ye sahip olan El Salvador'un 2021 yılından bu yana jeotermal enerji vasıtasıyla yapılan madencilik ile de 474 adet Bitcoin çıkardığı belirtildi. Latin Amerika ülkesinin elindeki Bitcoin'lerin toplam değeri yaklaşık 355 milyon dolar civarında bulunuyor.

el salvador

2021 yılında Bitcoin’i ülkede ABD dolarıyla birlikte resmi para haline getiren El Salvador, madencilik konusunda da ilerleme kaydetmeye başladı. Latin Amerika ülkesinde çokça bulunan yanardağlardan ötürü, yeraltından elde edilen ısı enerjisi sayesinde yenilebilir enerjiyle madencilik yapılabiliyor. Ülkede 2021’den bu yana 474 adet Bitcoin çıkarıldığı ifade edildi.

Haber ajansı Reuters’ın resmi kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, bu sene yeniden başkan seçilen Nayib Bukele hükumeti Tecapa volkanik bölgesinde bulunan 102 megawatt’lık enerji tesisinin 1.5 megawatt’lık bölümünü Bitcoin madenciliğine ayırdı. İşte burada üretilen toplam Bitcoin adedi de 3 senede 474 BTC oldu. Madencilik faaliyetini 300 adet cihazın yaptığı bilgisi de verildi.

Bilindiği üzere Bitcoin madencilik faaliyetleri yıllardır harcanan enerjinin kaynağı konusunda tartışma yaratıyordu. Özellikle Batı dünyası, fosil yakıtlarla madencilik yapılmaması gerektiğini savunurken, Bitcoin destekçileri ise, fosil yakıtların Bitcoin madenciliğinden önce birçok alandan daha çıkarılması gerektiğini ve Bitcoin gibi adil bir paranın bu konuda sogulanmaması gerektiğini öne sürüyorlar.

El Salvador’da jeotermal enerjiyle yapılan madencilik faaliyetleri ise tamamen yenilenebilir ve temiz kaynaklar vasıtasıyla yapılıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl