El Salvador ilk Bitcoin madencilik havuzunu duyurdu

2021'de Bitcoin'i resmi ülke parası yapan ve yenilenebilir enerjiyle Bitcoin madenciliğine de başlayan El Salvador, Luxor Technology ile ortaklık açıkladı. Ortaklık çerçevesinde Volcano Energy şirketi de Lava Madencilik Havuzu üzerinden blokları çıkarmaya başladı. Lava Madencilik Havuzu, gerekli olan enerjiyi jeotermal kaynaklardan elde edecek.

Bitcoin ülkesi olan El Salvador, Volcano Energy ve Luxor Technology şirketleri arasında yapılan ortaklık ile ilk madencilik havuzunu oluşturdu. Lava Pool, blok çıkarmaya başladı.

Bitcoin madenciliği yazılımı ve hizmetleri şirketi olan Luxor Technology, El Salvador’un yerel bir Bitcoin madencilik firması olan Volcano Energy ile ortaklık kurdu. İki şirket volkanik doğasıyla ünlü olan El Salvador’da jeotermal enerjiyle çalışan bir madencilik tesisi de kurdular.

Volcano Energy’nin yenilenebilir enerjisiyle madencilik yapan Lava Pool, dünyanın bu şekilde çalışan ilk Bitcoin madencilik havuzlarından oldu.

Volcano Energy şirketi, Luxor’un madencilik yazılım hizmetlerinden yararlanmasının yanı sıra ayrıca, otomatik risk yönetimi stratejisi desteği de alacak ve birçok Bitcoin madencilik operatörünün yaptığı şekilde piyasa volatilitesinin olumsuzluklarından kendisini koruayacak.

Tether da var

Bilindiği üzere 2023’ün başlarında El Salvador 1 milyar dolarlık, yenilenebilir enerjiyle madencilik projesini açıklamıştı. Bu projeye yatırım yapan şirketler arasında kripto dünyasının en büyüklerinden biri olan Tether da bulunuyor.

Hem kamu hem de özel sektör yatırımı alan Volcano Energy şirketi, madencilik operasyonlarından gelen gelirin yüzde 23’lük kısmını ise El Salvador devletine aktaracak.

Volkan Enerjisi projesinin ilk aşaması kapsamında Metapan bölgesinde bir “yenilenebilir enerji parkı” da kuruldu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl