İngiliz emeklilik fonundan kripto alanına 20 milyon dolarlık yatırım

Dünyada son dönemde Fidelity başta olmak üzere emeklilk hizmet sağlayıcısı şirketlerin kripto para alanına olan yatırımları ciddi şekilde artmaya başladı. Şimdi de İngiliz yatırım devi M&G Plc'nin emeklilk kolu, ülkedeki kripto türev platformu olan "Global Futures and Options"a 20 milyon dolarlık yatırım yaptı.

İngiltere’nin en büyük finansal hizmetler şirketlerinden biri olan ve yönetimi altında 470 milyar dolarlık varlık bulunan M&G Plc’nin emeklilik kolu da kripto alanına yatırım yapan firmalara eklendi. Pension Fund M&G şirketi, ülkedeki kripto türev platformlarından biri olan Global Futures and Options (GFO-X) firmasına yatırım yaptı.

GFO-X’in B Serisi yatırım turunda topladığı 30 milyon doların 20 milyon dolarlık kısmı Pension Fund M&G’den geldi. Yapılan açıklamada yatırımın, şirketin “Prudential With-Profits Fund” adlı fonundan tedarik edildiği belirtildi.

Londra Borsası’nın büyük hissedarıyla ortaklık

GFO-X şirketi, Londra Borsası’nın en büyük hissedarı konumundaki LCH SA firmasıyla da bu sene başında bir ortaklığa imza atmıştı. İki taraf, LCH Dijital Varlık Takası adında bir hizmet başlatma konusunda anlaşmaya varmıştı. Bitcoin vadeli endeks fonları ile opsiyon sözleşmelerini takas etme hizmeti ise hala faaliyete geçmiş değil. GFO-X sözcüsü, bu hizmetin 2024’ün ilk çeyreğinden itibaren müşterilere sunulacağını belirtti.

Gidişat değişir mi?

Özellikle 2022 yılında kripto para alanında yaşanan iflaslar birçok fonu ve yatırım şirketini de zor durumunda bırakmıştı. FTX’in iflasıyla birlikte Singapur devlet fonu Temasek, 275 milyon dolarlık yatırımın üzerini çizmek zorunda kalmıştı.

FTX’e 95 milyon dolar yatıran Kanadalı emeklilik fonu Ontario Öğretmenler Emeklilik Planı (OTPP) da, bu tutarın tamamını kaybetmişti.

Fiyatların yeniden yükselmesinin beklendiği bu dönemde ise Pension Fund M&G’nin kripto alanına yaptığı yatırım, bu gidişatın değişmesi açısından da büyük önem taşıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl