Emin Gün Sirer’in kurucusu olduğu Ava Labs’e 6 milyon dolar

Bilgisayar bilimleri üzerine uzman Cornell Üniversitesi profesörü Emin Gün Sirer tarafından kurulan Ava Labs, risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz ve Coinbase'in eski CTO'su Balaji Srinivasan dahil olmak üzere çeşitli saygın yatırımcılardan 6 milyon dolar aldı.

5335 0

CoinDesk’te yer alan habere göre, Cornell Üniversitesi bilgisayar bilimi profesörü Emin Gün Sirer‘in liderlik ettiği Blockchain startup’ı Ava Labs, yeni bir fikir birliği algoritmasına sahip olan Blockchain teknolojisinin test ağını geliştiriciler ve kullanıcılara açıyor.

Ağ, henüz gerçek paraya hazır olmasa da kayda değer bir adım olarak ilk defa Ava Labs dışından geliştiriciler, “Avalanche” ya da Türkçesi ile “Çığ” protokolüne dayanan yeni kodu teste tabi tutabilecekler.

Ava Labs’ın kurucusu olan Sirer, kodun henüz tamamen açık kaynak olmayacağını ifade etti. Test ağının daha geniş kullanıma dönük halka açık sürümü, kod dikkatli bir şekilde incelendikten sonra ileriki bir aşamada açılacak.

Bu arada Ava Labs’ın Şubat ayında Andreessen Horowitz, Polychain, eski Coinbase CTO’su Balaji Srinivasan, Metaastable, Initalized ve Abstract Ventures’tan Ramtin Naimi gibi yatırımcılardan 6 milyon dolar yatırım aldığı ortaya çıktı.

Sirer’in Avalanche protokolü, ilk olarak 2018’in Mayıs ayında duyurulmuştu. Sirer, geçtiğimiz Ekim ayında Youtube kanalı Kripto Sözlük TV’de Avalanche’a dair açıklamalarda bulunmuş, Avalanche’in teknolojisinin çok hızlı karar alabildiğini, hem Nakamoto hem de klasik konsensüsün en iyi özelliklerini barındırdığını ve madencilik gerektirmediğini söylemişti.

Sirer, “Kriptoda yaklaşık 50-100 bin kişinin karar alma mekanizmasında yer alması görülmüş değil. Bitcoin’in bütün blok zinciri 19 kişinin elinde. Ethereum’un blok zinciri 11 kişinin elinde. Herkesin dalga geçtiği EOS, 21 kişinin elinde. Avalanche’ın kurabileceği sistemler en aşağı yüzlerce, umarım binlerce, hatta milyonlarca kişinin direkt katılarak kararlar alabileceği sistemler. Bu çok ilginç bir sonuç. Bundan dolayı da çok heyecanlıyım.” şeklinde konuşmuştu.

“Kredi kartları daha yavaş kalacak”

Dünya çapında Blockchain teknolojisi alanındaki sayılı isimlerden biri olan Sirer, sözlerinin devamında, “Avalanche saniyede on binlerce işlem yapabiliyor. Kredi kartları bile daha yavaş kalacak. Elektrik harcamıyor, madencilik diye bir olay yok. Her açıdan teknik olarak Bitcoin’in ve Ethereum’un üzerinde olduğunu düşündüğüm bir sistemi kurmakla uğraşıyoruz. ICO olur mu, olmaz mı emin değilim ama ön satış olacak. ICO’lara kötü gözle bakılmaya başlandı. Çoğu insan ilgisini kesmeye başladı. Ayrıca akıllı sözleşme desteği de sunacağız.” demişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Katkıda Bulun