Emtia Nedir? Emtia Çeşitleri ve Fiyatları

Emtia nedir? Emtia ürünlerin üretimi sırasında kullanılan ticari ürünlerdir. Doğal gaz, pamuk, şeker, kahve, petrol, altın gümüş gibi malların bütününe emtia denmektedir. Emtianın tanımını biraz daha açıklayacak olursak belirli hizmet kalemlerinin ve ürünlerin üretiminde ham olarak kullanılan mallara emtia denmektedir. Sonuç olarak baktığımızda emtia kelimesi yeni ürünler üretmek için kullanılan hammaddeleri ifade eder. Elektrik üretmek için doğalgaz kullanılması, un üretmek için buğday kullanılması emtiaların kullanım alanlarını açıklamak için iyi birer örnektir. Emtia Çeşitleri Nelerdir? Emtia ticareti ya da yatırımı yapmak...

emtia nedir

Emtia nedir? Emtia ürünlerin üretimi sırasında kullanılan ticari ürünlerdir. Doğal gaz, pamuk, şeker, kahve, petrol, altın gümüş gibi malların bütününe emtia denmektedir. Emtianın tanımını biraz daha açıklayacak olursak belirli hizmet kalemlerinin ve ürünlerin üretiminde ham olarak kullanılan mallara emtia denmektedir. Sonuç olarak baktığımızda emtia kelimesi yeni ürünler üretmek için kullanılan hammaddeleri ifade eder. Elektrik üretmek için doğalgaz kullanılması, un üretmek için buğday kullanılması emtiaların kullanım alanlarını açıklamak için iyi birer örnektir.

Emtia Çeşitleri Nelerdir?

Emtia ticareti ya da yatırımı yapmak isteyen kişiler için birçok emtia çeşidi bulunmaktadır. Değerli metaller olarak tanımlanan altın, gümüş, bakır, çelik ve alüminyum da birer emtiadır.

İlgizini Çekebilir | Brent Petrol Nedir?

Bunların dışında petrol, doğal gaz gibi yer altı kaynakları da emtia sınıfına girmektedir. Doğal gaz ve petrol dışında kurşunsuz benzin, propan, etanol ve kömür de emtialar arasındadır.

Tarım ürünleri kısmında değerlendirilen emtialar ise kahve, mısır, buğday, soya fasulyesi, pamuk, kereste ve şekerdir.

Yatırım dünyasına yeni girecek kişiler için şaşırtıcı olabilir ancak canlı sığır eti, sığır eti ve süt de emtia arasındadır.

Emtia Fiyatlar Nasıl Belirlenir?

Emtia fiyatlarını etkileyen birçok kriter bulunmaktadır. Mesela geçtiğimiz yıllarda yaşanan Covid-19 pandemisi ve etkileri sebebiyle petrol fiyatları çok hızlı bir şekilde düştü. Çünkü kapanmanın talebi azaltacağı görüşü piyasa ve yatırımcılar üzerinde hakimdi. Bunun dışında birçok ülkenin pandemi sebebiyle limanlarını kapatması da bu düşüşte etkili oldu.

Brent petrol fiyatı 2020’nin başlarında 71 dolar civarındayken Nisan 2020’nin son günlerinde 16 dolara kadar düşüş gösterdi.

Doğal gazın da emtia sınıfında bulunduğunu söyledik. Şubat 2022’de başlayan Rusya-Ukrayna savaşının gidişatı neticesinde doğal gaz fiyatları da çok ciddi yükseliş gösterdi.

Gördüğünüz üzere sadece pandemi değil mevsimsel ve iklim bazlı değişikler, ekonomik ve küresel gelişmeler de emtia fiyatlarını etkilemektedir.

Emtia Yatırımı Nasıl Yapılır?

Emtia yatırımı yapmanın birçok yolu mevcuttur. Borsalar, forex şirketleri veya VIOP hesapları kullanılarak emtia yatırımı yapılabilir. Bunların dışında sert ve yumuşak emtiaları barındıran yatırım fonları da Emtia piyasasına giriş yapmak için kullanılabilir.

Emtia Yatırımı Riskli midir?

Emtiaların riskli olup olmadığı veya ne kadar riskli olacağı sizin yatırım ve risk stratejinize bağlıdır. Yukarıda brent petrol konusunda bir örnek vermiştik. 71 dolar civarında dolan petrol 4 aylık zaman zarfı içerisinde yüzde 70’e yakın düşüş yaşamıştı. Elbette 2022 içerisinde büyük bir yükseliş gösterse de emtia yatırımı için riskten bahsedilebilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl