%300’den %75,000’e: Tüm zamanların en çok kazandıran 20 ICO’su

ICO'ların büyük çoğunluğu kaybettirse de aralarından başarılı olanlar, yatırımcılarına büyük geri dönüşler sağladı. Bunların en başında %74,239 ile Ether, %48,150 ile IOTA ve %28,060 ile Binance Coin yer alıyor.

Finansman elde etmenin verimli ve yenilikçi bir yolu olan ICO’lar, kuşkusuz dolandırıcılar tarafından da etkili bir dolandırıcılık aracı olarak kullanıldı. Ayrıca büyük çoğunluğu getiri açısından sınıfta kaldı.

The Block’un araştırma direktörü Larry Cermak tarafından paylaşılan veriler, ICO’ların ABD Doları cinsinden medyan getirisinin yüzde -87’lerde olduğunu gösteriyor. Bugüne kadar ICO’lar aracılığıyla toplanan paranın en fazla 64.5 milyar, en az 14 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Bitcoin’in de yükselişinin etkisi ile 2017 yılının Aralık ayında zirveye ulaşan ICO çılgınlığı, o günden beri istikrarlı bir şekilde düştü.

ABD Doları cinsinden incelendiğinde değerlendirmeye alınan ICO’ların sadece yüzde 10.8’i hala pozitif bir getiriye sahip. Çoğu artık hayatta olmayan tüm ICO’ların hesaplanması halinde bu oranın çok daha düşük olacağı varsayılıyor.

Öte yandan 11 ICO yüzde 1000’den daha fazla getiri sağladı. Sadece toplamın yüzde 7.7’sine denk gelen 30 ICO Bitcoin’in performansını geride bırakmayı başarabildi. Dahası, BTC cinsinden tüm ICO’ların yüzde 90’ından daha fazlası zarar ettirdi. BTC’ye karşı medyan getiri yüzde -91.

Başarılı ICO’lardan en çok kazandıran ilk 20 ise şöyle:

Kaynak: Larry Cermak
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl