Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

En kârlı kripto para sektörleri belirlendi

Yüzlerce token üzerinde yapılan bir çalışma, kârlılığın en iyi olduğu kripto para sektörlerini ortaya koydu.

Kripto para dünyası, Ethereum gibi akıllı kontrat token’ları ile Bitcoin gibi para birimlerine odaklanmaya eğilimli iken yatırım getirisi açısından bunların dışında kalan iki sektörün öne çıktığı belirlendi.

Kripto para araştırma ve analiz şirketi Long Hash‘in yeni çalışmasına göre, son 90 gün ve bir yıllık medyan getiriler, lending token’larının kâr bakımından açık ara zirvede olduğunu gösteriyor.

Şirket, birçok kripto para sektöründe geride kalan 90 gün ile bir yılın getirilerini analiz etti. Üzerinde çalışılan 349 token, kategorilere ayrıldı. Beş veya daha az token’a sahip tüm sektörler araştırmanın dışında bırakılırken genel eğilimi en doğru şekilde gösterdiği gerekçesi ile diğerlerinin medyan getirilerine bakıldı.

Kaynak: Long Hash

Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi 8 token ile nispeten küçük bir sektör olan lending (borç verme) sektöründe şu beş token hem 90 gün hem de son bir yıl içinde pozitif getiriye sahipti: Maker, Nexo, Ripio Credit Network, Aave ve Cred. Genel anlamda lending sektörü token’ları son bir yılda %75’ten ve son 90 günde %15’ten fazla medyan getiri sağladı.

Kârlılık bakımından lending sektörünü merkezi borsalar izliyor. Borsalara ait kripto paralar, özellikle Binance Coin gibi token’ların performansıyla bir yıllık yatırım getirisinde iyiydi. Bununla beraber, son zamanlarda performansları daha az etkileyiciydi. Öte yandan merkeziyetsiz borsa token’ları için geçen yıl boyunca heyecan verici bir şey yoktu. Son bir yılda %40’tan fazla düştüler ve son 90 günde ise yaklaşık %20 değer kaybettiler.

Son olarak 90 günlük rakamlar daha farklı olmasına karşın bir yıllıkta hiçbir sektör Bitcoin’in getirisinden daha yüksek bir getiriye sahip olamadı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl