En zengin Amerikalılar listesine kriptodan 7 isim girdi

Dünyaca ünlü iş dergisi Forbes tarafından hazırlanan ve ABD’deki en zengin 400 isminin yer aldığı Forbes 400 listesine 7 kripto para milyarderi girdi: FTX borsasının kurucusu Sam Bankman-Fried, Coinbase borsasının CEO’su Brian Armstrong, Ripple’ın kurucu ortağı Chris Larsen, Gemini borsanın kurucuları Cameron ve Tyler Winklevoss, Coinbase’in kurucularından Fred Ehrsam ile Steller ve Ripple‘ın kurucu ismi Jed McCaleb.

Bu sene listede yer alan kripto para milyarderlerinin toplam serveti 55 milyar dolar. Bunun 22.5 milyar dolarını tek başına Bankman-Fried oluşturuyor. Forbes’a göre FTX CEO’su, Mark Zuckerberg’den bu yana 30 yaşın altındaki en zengin kişi oldu.

Sam Bankman-Fried

  • Net serveti: 22.5 milyar dolar

Kripto para dünyasındaki en zengin isim. FTX’in 900 milyon dolar yatırım almasıyla birlikte servetini ikiye katladı.

Brian Armstrong

  • Net serveti: 11.5 milyar dolar

Dünyanın en büyük borsalarından Coinbase’in CEO’su ve kurucu ortağı. Coinbase’in Nisan ayında Nasdaq’ta listelenip halka açılmasıyla servetini önemli ölçüde artırdı. Coinbase’de yüzde 19’luk bir hissesi var.

Chris Larsen

  • Net serveti: 6 milyar dolar
  • Geçen yıl: 2.7 milyar dolar

Ripple’ın kurucu ortağı. Servetinin büyük çoğunluğu XRP’den geliyor. Şirketi şu anda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile bir yasal mücadele içinde.

Cameron ve Tyler Winklevoss

  • Net serveti: Her biri 4.3 milyar dolar

ABD’nin en büyük kripto para borsalarından olan Gemini’nin ikiz kurucuları. Bitcoin’e 2012 gibi erken bir dönemde yatırım yaptılar. Ayrıca bu iki isim popüler NFT pazar yeri Nifty Gateway’in de kurucusu.

Fred Ehrsam

  • Net serveti: 3.5 milyar dolar

2012’de Brian Armstrong ile birlikte Coinbase’i kurdu. 2017 yılında şirketten ayrıldı fakat şu anda kripto para odaklı yatırım şirketi Paradigm’de yönetim kurulu üyesi olarak devam ediyor.

Jed McCaleb

  • Net serveti: 3 milyar dolar

Hem Stellar hem de Ripple’ın kurucu ismi. Aynı zamanda erken dönem Bitcoin yatırımcısı. Servetinin büyük bölümünün kaynağı, Ripple şirketinden elde ettiği XRP’lerden geliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl