Tarihin en büyük günlük düşüşlerinden biri: Dünyanın en zengin isimleri milyarlar kaybetti

Dün küresel piyasalar, tarihin en büyük günlük düşüşlerinden birini yaşarken en zengin isimler milyarlarca dolar kayıp yaşadı. Forbes'a göre, dünyanın en zengin 10 ismi toplamda 30 milyar dolar kaybetti.

Dün küresel hisse senedi piyasaları bir şok dalgası ile karşı karşıya kaldı. Piyasalar, %4’e varan oranlarda tarihin en büyük günlük düşüşlerinden birini yaşadı.

Bu satış dalgası, virüs korkularının tekrar artması ile ortaya çıktı. Diğer yandan ABD Hazine tahvilleri ile altın gibi güvenli liman varlıkları sıçradı.

Dow Jones’un bin puandan fazla gerilemesi, 124 yıllık tarihindeki en büyük üçüncü düşüş olarak kayıtlara geçti.

Milyarder isimler milyarlar kaybetti

Forbes’a göre, dünyanın en zengin 10 ismi dün toplamda 30 milyar dolar kayıp yaşadı. Dünyanın en zengin insanı olan Amazon’un patronu Jeff Bezos, Amazon hisselerinin yüzde 4’ten fazla düşüş göstermesi ile 4.8 milyar dolar kaybetti. Bezos’un net serveti böylece 123 milyar doların altına indi. Öte yandan Bezos’un eski eşi MacKenzie’nin servetinden de 1.7 milyar dolar silindi.

Fransız lüks ürünler devi LVMH’nin CEO’su Bernard Arnault da Jeff Bezos’a benzer bir kayıp yaşadı ve serveti 100 milyar dolara düştü.

Şirketinin hisselerinin yüzde 4.5 düşmesi, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e 3.4 milyar dolara mal oldu.

Dün Tesla hisseleri de yüzde 7.5 geriledi ve Elon Musk 2.4 milyar dolar kaybetti. Tesla’daki düşüşün daha büyük olması, şirketin Çin’de geçen yıl yeni bir fabrika açmasından kaynaklandı.

Dünyanın en zengin ismi Bill Gates ise 1.5 milyar dolar kaybetti ve Gates’in serveti 111 milyar dolara düştü.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Ömer Yanıtla

    Bayağı fakirleşmişler, yazık acıdım şimdi.