Borsada Endeks Nedir? En Çok Takip Edilen Endeksler Hangileri?

Endeks Nedir? Endeks nedir? Endeks borsada işlem gören yatırım enstrümanlarının zaman dilimleri içerisinde değişimlerini gösteren değerledir. Borsa endeksleri, borsalarda işlem gören yani ticareti yapılan hisse senetlerinin genel bir şekilde performanslarını ölçmek için kullanılır. Endeksler aracılığıyla hisse senetlerinin veya belirli hizmet sektörlerinin finansal performansı belirlenebilir. Örnek vermek gerekirse Borsa İstanbul’da işlem gören gıda hisseleri XGIDA endeksi veya bankalar XBanka endeksi sonucunda değerlendirilmektedir. Endekslerdeki en temel fikirlerden birisi ülkenin, sektörün veya piyasanın genel durumuna dair fikirleri yansıtmasıdır denilebilir. Mesela Russell 2000 endeksi...

endeks nedir

Endeks Nedir?

Endeks nedir? Endeks borsada işlem gören yatırım enstrümanlarının zaman dilimleri içerisinde değişimlerini gösteren değerledir. Borsa endeksleri, borsalarda işlem gören yani ticareti yapılan hisse senetlerinin genel bir şekilde performanslarını ölçmek için kullanılır.

Endeksler aracılığıyla hisse senetlerinin veya belirli hizmet sektörlerinin finansal performansı belirlenebilir. Örnek vermek gerekirse Borsa İstanbul’da işlem gören gıda hisseleri XGIDA endeksi veya bankalar XBanka endeksi sonucunda değerlendirilmektedir.

Endekslerdeki en temel fikirlerden birisi ülkenin, sektörün veya piyasanın genel durumuna dair fikirleri yansıtmasıdır denilebilir.

Mesela Russell 2000 endeksi ABD’de işlem gören 2000 küçük ölçekli şirketin hisse senetlerinin hesaplanması sonucunda ortaya çıkan bir endekstir.

Endeks Nasıl Hesaplanır?

Borsaların endeksleri, borsada veya belirlenen sektördeki hisselerin ağırlığına göre hesaplanmaktadır. Ve bu hisselerin düşüşüne, yükselişine ve ağırlığına göre değişim göstermektedir.

En Aktif Endeksler Hangileridir?

Dünyada aktif birçok borsa bulunmaktadır. Bunun sonucunda da onlarca endeks mevcut. Dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi olan ABD’de en aktif ve yatırımcılar tarafından en çok takip edilen endeksler Dow Jones Endeksi (DJI) Nasdaq 100 Endeksi (NDX) ve S&P500 (SPX) endeksleridir.

Ülkemizde yatırımcılar tarafından dikkate alınan başlıca endeksler ise BIST100 ve BIST30 endeksleridir.

Nasdaq 100 Endeksi

Nasdaq 100 endeksi ise kripto para yatırımcılarının sıklıkla takip ettiği endekslerden birisidir. Bunun sebebi son yıllarda ortaya çıkan Nasdaq ve Bitcoin arasındaki korelasyondur.

Nasdaq borsasında işlem gören hisse senetleri arasında piyasa değeri en yüksek 100 halka açık şirketi kapsamaktadır. Apple, Amazon, Microsoft gibi trilyonlarca dolarlık şirketler de Nasdaq 100 endeksine dahildir. Diğer yandan Nasdaq 100’ün oluşturulmasına piyasa değeri ağırlıklı olarak kullanılır.

Standard & Poor’s 500 Endeksi

Standard & Poor’s endeksi dünyada yatırımcıların ve ticaret yapan kişilerin en çok takip ettiği endekslerden birisidir ve yatırımcılar stratejilerini belirlemek için bu endeksi göz önünde bulundurmaktadır.

S&P 500 endeksine daha yakından baktığımızda Amerika Birleşik Devletleri üzerinde halka açık bir şekilde işlem gören hisse senetlerinin %80’ini içeren bir göstergedir.

NYSE Bileşik Endeksi

NYSE Bileşik Endeksi, New York Menkul Kıymetler Borsası üzerinde işlem görmekte olan bütün hisse senetlerinin finansal performansını izlemek için oluşturulmuş bir endekstir.

Russel 2000 Endeksi

Borsalardaki endekslerin geneli yukarıda da bahsettiğimiz gibi genellikle işlem gören en büyük şirketleri değerlendirmek için oluşturulmuştur. Bu temeli öne çıkaran endekslerin aksine Russel 2000 endeksi halka açık bir şekilde işlem gören en küçük 2000 ABD şirketinin finansal performansını göstermektedir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl