Endeks sağlayıcısı S&P Dow Jones, ‘Geniş Dijital Endeksi’ne DOGE ve XRP’yi almadı

Kısa süre önce Bitcoin ve Ethereum'u da izleyen endeksler piyasaya süren S&P Dow Jones Indices'ın 'S&P Kripto Para Geniş Dijital Piyasa Endeksi'nde (BDM) 243 kripto paranın olduğu ve bunların içine Dogecoin'in alınmadığı ortaya çıktı. Uzmanlar, fenomen kripto paranın bir white paper'ının olmamasını sebep olarak gösteriyorlar. XRP ve Monero gibi kripto paralar da listede yok.

Mayıs ayında Bitcoin ve Etrhereum ile kripto para endeksleri sunmaya başlayan S&P Dow Jones Indices, kısa zaman içinde endeks sayısını da artırmıştı. “Cryptocurrency Broad Digital Market” (BDM) yani Kripto para Geniş Dijital Piyasa Endeksi’nde 243 dijital varlık bulunuyor.

CoinDesk’te yer alan habere göre ise endeksin içinde bulunan 243 coin’e, kripto para evreninin aşina olduğu birçok coin alınmadı. Son dönemin büyük artış yaşayan ve perakende yatırımcının ilgisini çeken Dogecoin’in yanısıra SEC ile davalık olan Ripple’ın kripto parası XRP ve gizlilik coin’i Monero listeye dahil edilmediler. Kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden ve kripto evreninin sevmediği kişiliklerden olan Craig Wright’ın parası BSV de benzer kadere sahip.

Uzmanlar ise bu coin’lerin alınmama sebepleri olarak S&P’nin listeleme şartlarına uymamalarını gösteriyorlar. BDM’den sorumlu olan komitenin, kayıtsız menkul kıymet olma ihtimaline sahip, gizlilik özellikleri olan ya da piyasadan zarar görmüş coin’leri listelemeye karşı çıktıkları belirtildi.

Dogecoin yok, Skycoin ve Bitcoin Diamond var

Dogecoin ise bu koşullardan muzdarip olmamasına rağmen listede yer almıyor. CoinDesk’in adını açıklamadığı ve liste seçimi hakkında bilgi sahibi olduğunu belirttiği kaynağa göre fenomen kripto paranın seçilmemesinin sebebi bir white paper’ının olmaması…

BDM Endeksi’ndeki tüm kripto paraların ortalama piyasa değeri yaklaşık 5 milyar dolar. Sadece Bitcoin’in piyasa değerinin Haziran sonu itibariyle 650 milyar dolar olduğu düşünüldüğünde endeksin içinde birçok küçük ve orta çapta kripto para olduğu anlaşılıyor. Bunlardan biri de 15 milyon dolar piyasa değeri olan Skycoin. Bu kripto paranın işlem hacmi de yaklaşık 387 bin dolar. Coingecko’ya göre kripto para listesinde 660. sırada… Skycoin’in şu ana kadar John McAfee’nin dövmesinin sırtına yaptırması dışında bir bilinirliği de yok. Piyasa değeri 300 milyon dolar olan Bitcoin Diamond da yine listede olan küçük çaplı coin’lerden…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl