Endonezya ulusal kripto para borsasını açtı

Dünyanın en kalabalık ve ekonomisi en büyük ülkelerinden biri olan Endonezya, ilk devlete bağlı resmi kripto para borsasını açtı. Hükumetten yapılan açıklamaya göre işlem kayıtlarının tutulacağı bu borsa sayesinde yatırımcılar çok daha güçlü şekilde korunabilecek.

Güney Asya bölgesinin en büyük ekonomilerinden birine sahip olan aynı zamanda hem bölgenin hem de dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri konumundaki Endonezya, son yıllarda gelişen kripto endüstrisine ayak uydurulması amacıyla ulusal kripto borsasını resmen açtı.

Ülkenin Emtia Vadeli İşlemler Regülasyon Kurumu tarafından yapılan resmi açıklamada, kripto para sektörünün son dönemde patlama yaşadığı ve tüm dünyada regülasyon gözetimlerinin arttığı belirtildi ve “Bu anlamda kontrolü sıkılaştırmak ve güçlendirmek gerekir” denildi.

Kripto paralar ile ödemelerin yasak olduğu ancak yatırım yapmanın da serbest bırakıldığı ülkede, özellikle pandemi döneminde bu alana büyük ilgi olmuştu. Metaverse ve GameFi alanındaki patlamaların en büyüklerinden biri de Endoonezya’da yaşanmıştı.

Reuters’ın verdiği bilgiye göre haziran ayı itibarıyla Endonezya’da dijital varlıklara yatırım yapan kişi sayısı yaklaşık 17.5 milyon… Bu rakamın, hisse senetleri borsasına kayıtlı olan kişi sayısından çok daha yüksek olduğu da belirtiliyor.

Ancak dünyada artan faiz oranları ve düşen kripto para fiyatlarının ardından, bu alandaki işlem oranı geçen senenin ocak-haziran dönemine göre bu sene %68.7 oranında azaldı. Emtia Vadeli İşlemleri Komisyonu’na göre ülkede en çok “trade” edilen coin’ler Bitcoin, Ethereum, XRP ve BNB oldu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl