Bir akıllı telefon ile nasıl kripto para kazanılır? Mobil blockchain Enecuum’da madencilik ve akıllı staking

Merkeziyetsiz uygulamalar için Blockchain mobil ağı Enecuum ile akıllı telefonlarda kripto para madenciliği yapmak mümkün.

Sponsorlu

Şimdi karşımızda yepyeni bir proje var. İlgili proje ile ilgili detaylı bilgiler vermeden önce projenin Türkçe Telegram grubuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

Tarihsel olarak, Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i merkezi olmayan bir ödeme sistemi olarak önerdi. Erken dönemde sistemin çalışması beklendiği gibi de oldu. Bununla birlikte, Bitcoin, kullanıcı sayısında artışla ölçeklenebilirlik ve merkezsizlik ile ilgili sorunlarla karşılaşmaya başladı. Bugün, topluluk aktif olarak çözümler arıyor ve bu sorunları çözmenin yeni yollarını bularak hatalardan kaçınmaya çalışıyor.

2017 yılında Enecuum projesi kendi çözümünü açıkladı: Mobil masternode’lara sahip bir blok zinciri ve birkaç paralel blok zinciri desteği. İki yıllık aktif geliştirme ve testten sonra, proje Aralık 2019’da ana ağı başlatmayı planlıyor.

Geçtiğimiz günlerde Enecuum’un teknik dokümanlarını analiz ettik, geliştirici yorumları aldık ve projenin mobil masternode’una odaklandık.

Konsensüs algoritması

Enecuum, Bitcoin-NG ve Proof of Activitiy (PoA) consensus algoritmasına dayanan özel Trinity hibrit protokolünü kullanıyor.

Bitcoin-NG’nin ayırt edici bir özelliği Proof of Work (PoW) madenciliğinden ayrılması ve işlemin yayınlanmasıdır.

Bitcoin-NG’nin iki tip bloku bulunuyor:

Anahtar bloklar PoW, önceki bloka bir bağlantı, madencilik ödülü ve madencinin ortak anahtarına dayanmaktadır.

Microblocks yalnızca işlem verilerini depolar. Anahtar blok madencisi, yeni bir tuş bloku hesaplanana kadar geçen süre boyunca işlemleri onaylamaktan sorumlu olur.

PoA (Proof of Activity – Faaliyet Kanıtı), PoW ve Proof of Stake (PoS) öğelerini birleştiren hibrit bir konsensüs algoritmasıdır. PoW madencileri bir şifreleme görevini çözer ve boş bloklar oluşturur. Bu “boşluklar”, rastgele seçilen birkaç PoS madencisi tarafından imzalandıktan sonra tam blok haline gelir.

Enecuum geliştiricileri bu algoritmaları önemli ölçüde değiştirdi: makroblok ve PoA madenciliği kavramını eklediler. Trinity protokolünde işlemler hemen yayınlanmaz, ancak bir makro blokta birikir. Aynı zamanda, blok zincirleri oluşturmak için üç tip düğüm sorumludur: PoW (kişisel bilgisayarlar), PoS (kripto para sahipleri) ve PoA (cep telefonları).

Enecuum blok zinciri aşağıdaki gibi oluşturuluyor:

PoW madencileri boş bir makro bloku, yani bir anahtar bloku bulur ve yayınlar.

PoS madencileri arasında bir PoS lideri rastgele LPoS olarak seçilir. LPoS, bir sonraki tuş blokunun yayınlanmasına kadar geçen süre boyunca yönetim örneği olarak görev yapacak.

Lider, gizli anahtarın tam sürümünü diğer PoS madencilerinden alır. Gizli anahtar, PoS madencileri arasında dağıtılan mikro blokları imzalamak için gereken bir oturum anahtarı durumunda. Yalnızca gizli anahtarın tam sürümüne sahip seçilen PoS madencileri PoA madencilerinden blokları kabul edebilir ve imzalayabilir.

PoA madencileri işlemlerle mikro blokları imzalar ve LPoS’a gönderir.Enuum ID tabanlı kriptografi kullanır ve bu yüzden PoA madencilerinin tüm blok zincirini indirip yeniden hesaplamaları gerekmez. PoA grubu, imzasını doğruladıktan sonra PoS liderinin gerçekliğini doğrular. Lider aslında sadece gizli anahtarın tam sürümü mevcutsa imzalayabilir.

LPoS mikro blokları imzalar ve bir yayın isteği ile blok zincirinde yayınlar.

PoW madencileri anahtar bloku ve mikro blokları bir makroblokta toplar, birleştirir ve blok zincirinde yayınlar.

Enecuum blok zincirinde makro bloklar oluşturma

HyperDAG teknolojisi

Enecuum, HyperDAG araçlarıyla ana blok zincirinin bir parçası olarak aynı anda çalışan blok zincirlerinin oluşturulmasını destekliyor.

Blok zinciri şubelerinin sayısındaki artışla birlikte işlemlerin sayısının arttığını unutmayın. Test sırasında, Enecuum saniyede 18.000 işlem hızına ulaşmayı başardı.

SHARNELL akıllı sözleşmeler

Paylaşılan Değişken Olmayan Üstel Doğrusal Mantık (SHARNELL) doğrusal mantığa ve bir dizi basit işleme (hash işlemine, imza doğrulamaya) dayalı akıllı bir sözleşmedir.

Doğrusal mantık ve daha önce listelenen işlemleri uygulayarak, akıllı bir sözleşme keyfi bir fonksiyonun sonucu olarak tanımlanabilir. Bu şekilde hatalar bulunabilir ve derleme aşamasında akıllı bir sözleşmenin yürütme süresi tahmin edilebilir.

ENQ token’ı

Enecuum fayda odaklı token olan ENQ’ya sahip olup bu tokenı şu amaçlar için kullanıyor:

  • Madencileri ödüllendirmek;
  • İşlem ücretlerinin ödenmesi;
  • Ağ içinde yeni tokenlar yayınlamak;
  • Akıllı sözleşmeler.

Yerel ENQ tokenleri SUEX borsasından satın alınabilir. KuCoin, CREX24 ve GRAVIEX, ERC-20 token’ları ile ticaret imkanı sağlıyor.

2020’nin ilk çeyreğinde Enecuum, ERC-20 token’larının ana ağa taşınmasını başlatacak.

Madencilik

Enecuum’un üç tür madenciliği bulunuyor: PoW, PoS ve PoA. PoW madenciliği kişisel bilgisayarlar için tasarlanmıştır. PoA madenciliği akıllı telefonda yapılabilir. PoS işlemi bir sunucu gerektirir.

Mayınlı blokların ödülü madenciler arasında dağıtılır. PoW düğümleri % 10, PoS -% 30, PoA -% 60 alır.

Enecuum, protokole yerleştirilmiş PoA madencileri için iki seviyeli sevk programına sahip. Hem yönlendiren hem de yönlendirilen ek % 10 madencilik ödülü alır.

Mobil madencilerin en az 25 ve maksimum 25000 ENQ’ya sahip olması gerekir. En büyük 100 ağ cüzdanının sahipleri PoS madencisi olabilir.

Enecuum’da yalnızca PoS madencileri işlem komisyonları alır. Şu anda ağ ücreti bulunmuyor. İşlem ücreti, ana ağın başlatılmasından sonra 0,001 ENQ olacak.

Madencilik token’ları

Madencilik tokenları, Enecuum ağındaki PoA madenciliği için kullanıcı tarafından yayınlanan tokenlardır. Topluluk ve kitle fonlamasını genişletmek için kullanılabilirler.

Proje, kullanıcıların fiyat, yatırım getirisi katsayısı ve mevcut işlem hacmine göre madencilik tokenlarını seçecekleri bir pazar yaratmayı planlıyor.

Madencilik tokenları oluşturmak için özel bir donanım veya yazılıma gerek yoktur. Token parametreleri: adı, emisyon süresi ve toplam arzı, – – Enecuum web sitesinde ayarlanıyor.

Akıllı staking

Akıllı staking küçük cüzdanlarla stake yapmak için bir fırsattır. Akıllı staking sayesinde PoS madencileri daha fazla kazanabilir ve kripto para sahipleri işlem yapmak için ödülün bir kısmını alabilir.

Akıllı staking başlatıcı çevrimiçi bir iş planı yayınlar. Bu plan, başlatıcı için kaç token almayı planladığını, PoS madencisi olarak ne kadar kazanacağını ve token sahiplerinin yüzde kaçını alacağını gösterir.

Başlatıcı riskler alır. Akıllı bir sözleşme, sözleşmedeki katılımcılara yapılan ödeme miktarında tokenlarını dondurur. Kullanıcılar herhangi bir sonuç için bu tokenları alacak.

Akıllı staking, PoS madencisi olamayan kullanıcılara işlem yapma olanağı sağlar. Ayrıca, PoS madencilerini ağın yararına çalışmaya teşvik ediyor.

Mobil uygulamalar

Enecuum bir cüzdan için kullanılan ve bir düğüm çalıştıran iki mobil uygulama geliştirdi.

Cüzdan, Google Play ve AppStore’da mevcut durumda. Şu anda, düğüm uygulamasını yalnızca bir Android cihazdaki Enecuum web sitesinden alabilirsiniz. Minimum gereksinimler: Android 4.4, 1GHz işlemci, 1.5 GB RAM.

Uygulamalar benzer bir arayüze sahip. Bir kez bir uygulama ile tanıştı iseniz diğeri ile başa çıkmak kolay olacak.

Başlamak için, eşleştirilmiş bir genel / özel anahtar oluşturmanız veya içe aktarmanız gerekiyor. Bundan sonra, token’ları çıkarabilir ve cüzdanınıza erişebilirsiniz.

Madencilik uygulaması arka planda çalışıyor. Güvenilir olması için otomatik çalıştırma ve arka plan etkinliğine izin vermeniz gerekir.

Düğüm neredeyse pili etkilemez. Uygulama, şarjın yaklaşık % 1–1,5’ini tüketir. Karşılaştırma için Telegram % 4.5 şarj tüketir.

Mobil madenciliğin kârlılığı

PoA madenciliği için ödül üç parametreye bağlıdır: Stake Edilmiş Token Sayısı, Telefonun Hesaplama Gücü ve Bağlantının Kalitesi (en önemlisi).

Ortalama bir akıllı telefonun hesaplama gücü, mikro blokları imzalamak için yeterlidir. Ancak telefon, yeni bir anahtar blokunun yayınlanmasından önce imzalı mikro blokları göndermezse bir ödül alamaz. PoA madenciliğinin ana kuralı her zaman çevrim içi olmak, yani aktif olmaktır.

Xiaomi Mi5’te on günlük madencilik için 22 ENQ aldık. İlk haftadan sonra, ROI hesaplayıcısında öngörülen Enecuum’dan biraz daha fazla 16 ENQ aldık. Düğüm birkaç saat boyunca çevrim içi olmasa da haftalık madencilik verimi %1.8 idi.

Madenciliğin karlılığı, söz konusu token’ların toplam sayısına bağlıdır.

Ekip

Enecuum merkezi Hong Kong’da bulunan uluslararası bir proje.

Enecuum geliştiricileri:

Sergey Bezzateev – araştırma bölüm başkanı, Bilgi Teknolojisi Güvenliği SUAI Profesörü, kriptografi ve bilgi güvenliği alanında 50’den fazla yayının yazarı.

Mikhail Sayfullin – Projenin CEO’su, 2002’den beri iş hayatında, IT’de 2014’ten beri çalışıyor.

Konstantin Zhidanov – projenin CTO’su, düşük seviyeli dillerde programlama becerisine sahip bir geliştirici, SUAI okutmanı.

Sonuçlar

Enecuum, ilginç bir hibrid konsensüs algoritması ve kullanıcılar için düşük bir giriş eşiği olan bir proje.

Cep telefonlarında madencilik pratik olarak yatırım gerektirmez: sadece bir uygulamaya ve 25 ENQ’ya (0,5 $) ihtiyacınız var. Enecuum test ağında 50 ülkeden 1.200’den fazla mobil düğüm bulunmaktadır.

Masternode’ların konumu Enecuum blockchain explorer’da görüntülenebilir.

Üç proof algoritmasının kombinasyonunun ağın merkezileştirilmesi ile ilgili problemlerin önüne geçeceği düşünülüyor.

Şimdi Enecuum’un başarılı olup olmadığını görmek için ana ağ açılışı bekleniyor.

Enecuum hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz: https://t.me/Turkey_ENQ 


Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazı, sponsorlu bir tanıtım yazısıdır. Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım tavsiyesi olarak düşünülmemelidir. Uzmancoin’in bu sayfadaki ürün veya hizmetle bir ilişkisi yoktur. Uzmancoin, bu sayfadaki ürün veya hizmetten doğacak riskler karşısında sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl