Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Enecuum Mainnet v1.0 Pulse şimdi yayında! Enecuum’un göze çarpan özellikleri

enecuum

Enecuum Blockchain platformu, Main Net v1.0 Pulse’u başarıyla başlatarak faaliyete geçti.

Enecuum, çok sayıda güvenli ve ölçeklenebilir blok zinciri hizmetleri ve merkezi olmayan uygulamaların yürürlüğe konmasına yardım edebilen benzersiz özellikleri ile merkezi olmayan yeni nesil bir blok zinciri platformudur.

18 Ağustos’ta Main Net lansmanına hazırlık için Neuro testnet’i kapatıldı. Test ağı, 16 ay boyunca aşağıdaki mükemmel sonuçları verdi:

9 bin 255 cüzdan oluşturuldu, ağ üzerinde 116 ülkeden 8 bin 32 Proof-of-Activity (PoA) madencisi çalıştı. 143 bin 527 bin 760 işlem gerçekleştirildi. Ortalama ağ işlem hızı, 10-15 saniyelik bir gecikme ile saniyede 4 işlemdi.

Bu eşsiz bir deneydi. Enecuum kullanıcıları, testnet token’ları ile ENQ ERC20 token’larını takas etme fırsatı elde etti ve günlük işlem hacmi 12 milyon dolara ulaştı.

Pulse v1.0 ağı, 28 Ağustos’ta başlatıldı. Şu anda ENQ token’ları, Kucoin ve Graviex borsalarında USDT ve BTC çiftleriyle işlem görüyor.

1. Main Net Enecuum’un ana özellikleri:

 • Ekip tarafından geliştirilen hibrit Trinity protokolü PoW, PoS ve PoA node2larını birleştiriyor. Bu algoritma, veri yönetimi merkeziyetsizliğini en üst düzeye çıkarır, işlemlerin güvenliğini ve hızını artırır.
 • Kendi token’larınızı çıkarma imkanı (mobil cihazlarda madencilik ve staking dahil).
 • Token ihraççısı, aktif token kullanıcılarından maliyeti ihraççı tarafından belirlenen, işlem ücretleri biçiminde benzersiz para kasanma fırsatlarına sahiptir.
 • Hem yerel Enecuum token’larını hem de özel olarak ihraç edilen token’ları stake etme imkanı.
 • Uygun uygulamalar: Blockchain gezgini, işlevsel web cüzdanı (PoS kontratlarının ve token’ların yönetimi, fon transferi, delegasyon vb.), android uygulaması, token ihracı ekonomik model hesaplayıcısı
 • Protokol üzerinde çıkarılan token’ların staking’i ve madenciliği için varlık seçimi yapabileceğiniz multimadenci mobil cüzdan
 • Hem yerel ENQ coin sahipleri hem de token ihraççıları için benzersiz bir merkezi olmayan referans programı

Blok zinciri protokolünde oluşturulan temel kontratlar (örneğin token ihracı ya da akıllı staking için fon delegasyonu) madencilerin bu tür kontratları yürütebilmesi için maliyetleri düşürebilir. Sonuç olarak Turing-complete sanal makinelere dayalı çözümlere kıyasla işlem ücretleri azalır ve ağ bant genişliği artar.

Enecuum’un bir başka avantajı da diğer projelerin token’larını iki yönlü takas imkanıyla farklı işlevsellik ve koşullarla çıkarmak için yakında platforma taşınabilecek olmalarıdır.

Bu iki yönlü takas işlemi modelinin Neuro testnet üzerinde etkili olduğu zaten kanıtlandı. ENQ madencileri, Ethereum ve Enecuum ağı arasında anında takas seçeneğine sahip. Bu işlevsellik, halihazırda ERC20 (Ethereum) ve BEP2 (Binance Chain) token’larına sahip olan merkezi olmayan uygulamaların geliştiricileri için mükemmeldir. Yakın gelecekte, takas geliştirme ekibi, takası Tron ve EOS ağları için de kullanılabilir hâle getirecek.

2. Platform kullanım kolaylığı

Diğer web sitelerinde token emisyonu, bir akıllı sözleşme oluşturulması veya RAM satın alınması yoluyla gerçekleştirilir. Enecuum platformu, mobil uygulama ve web cüzdanının kullanışlı arayüzlerinin yanı sıra yerleşik SHARNELL akıllı sözleşmelerinin kullanımıyla bunu olabildiğince basitleştirir.

Bir akıllı telefonda PoA madenciliği, PoS doğrulayıcıları başlatma, bir mobil cizhazdan delegasyon, kendi token’larınızı çıkarma, cüzdanları yönetme, çıkarılan coin’lerin kârlılığını hesaplama, transferler, halihazırda Enecuum ekosisteminde mevcut!

Madencilik token’ları merkezi olmayan hizmet geliştiricileri için oyunlar, anlık mesajlaşma programları, sosyal ağlar gibi çok sayıda fikrin uygulanmasına izin verecek.

3. Trinity teknoloji özellikleri

Trinity Hibrit Protokolü; PoW, PoS ve PoA node’larını birleştirir. Bu algoritma, bir kriptograf ekibi tarafından geliştirildi ve uluslararası konferanslarda ve hakemli dergilerdeki bilimsel yayınlarda test edildi.

 • PoA – proof of activity – node’ları mikro blokları işlem bilgileri ile doğrular. PoS liderleri, PoA node’larını doğrular
 • PoS (delegasyon/doğrulama, proof of stake) node’ları makrobloklar çıkaran bir PoS liderinin seçimine katıldıkları için ödüllendirilirler. PoS lideri, cüzdan bakiyesine göre en büyük 100 arasında olmalıdır. Trinity protokolünde kimlik tabanlı kriptografi yöntemlerini kullanarak PoS node’larından kodun şifrelenmiş bir bölümünü alır.
 • PoW (proof of work) node’ları, kullanıcı bilgisayarlarının performansıyla blok zincirinin temelini oluşturan ve dağıtık bir zaman sunucusu olarak görev yapan anahtar bloklar oluşturur.

4. İşlem hızı

Enecuum Main Net v1.0 Pulse, saniyede 10 işlem yapabilir. Protokolün bir sonraki sürümünde hızın saniyede 1200 ila 1500 işleme çıkarılması planlanıyor.

5. Ağ ücretleri

Enecuum ağında birkaç işlem tipi vardır.

İlk tür, işlem başına 0.1 ENQ ücret ile yerel ENQ coin’i kullanıcıları için standart işlem türüdür. Bunlar; ENQ gönderme, PoS node’larını yetkilendirme, token’ların yetkisini kaldırma gibi işlemlerdir. Yeni bir token çıkarmanın ekstra ücreti 1000 ENQ’dur. Bir PoS sözleşmesi ihraç ücreti 500 ENQ’dur.

İkinci tür işlem tipi, protokolde çıkarılan özel token’ların kullanıcıları için yapılan işlemlerdir. Burada ücretin bedeli, token’ı çıkaran tarafından belirlenir ve kullanıcılar ücreti ana ENQ coin’i yerine bu özel token ile öderler. Dahası ücret, transfer miktarının belirli bir yüzdesi olabilir veya miktara bakılmaksızın sabitlenebilir. Token ihraçcısı sırayla Enecuum madencilerine her kullanıcı işlemi için sabit bir 0.1 ENQ ücret öder ve token kullanıcılarından gelen tüm ücretler, ihraççı adresine gönderilir.

6. Yatırım getirisi

 • Mobil master node ile staking yaparak elde edilecek PoA madenciliği getirisi, tahmini olarak yıllık yüzde 12 ila 16’dır. PoA madencileri için 25 bin ENQ stake limiti olduğunu belirtmekte yarar var.
 • PoS doğrulayıcıları için getiri yıllık yüzde 7 ila 12’dir.
 • PoS delegeleri için bu PoS doğrulayıcı ücretine bağlı olarak yıllık yüzde 6.5 ila 10’dur.

Ana ağda (mainnet) kullanıcılar, merkezi olmayan uygulamalarda kullanmak üzere kendi dijital varlıklarını çıkarmak için çeşitli araçlara erişim sağlayabilecekler. Özel token’lar için benzersiz ücret yapısı, mobil cihazlarda staking imkanı ile madencilik token’ları çıkarma olanağı, kullanışlı bir cüzdan ve Blockchain gezgini, düşük işlem ücretleri, yüksek ağ bant genişliği.

Projenin CEO’su Mikhail Sayfullin, “Esasen Enecuum Network, sadece katılımcıların uygulamanın aktif kullanımı karşılığında ödüllendirilebileceği merkezi olmayan oyun ve sosyal ağ geliştiricileri için değil, aynı zamanda popüler DeFi piyasası için de yeni bir dünya açıyor.” diyor. Sayfullin’e göre, Enecuum’un getirdikleri, durgunluk içinde olan yüzlerce projeye ikinci bir hayat verebilir. Sayfullin, “Başta Ethereum ağından olmak üzere ağımıza kitlesel geçişe güveniyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl