Enflasyonun zirve yaptığı Lübnan’da yapay zeka kriptoları alınıyor

Şubat ayında %190 olan ancak yükselişi durmayarak şu anda %265 enflasyona ulaşan Lübnan'da yapay zeka odaklı kripto paraların ilgi görmeye başladığı belirtiliyor. Lübnan'ın ardından ise Slovenya ve BAE gelirken, Türkiye ise 50. sırada yer alıyor.

Özellikle 2019’dan sonra enflasyonun fırladığı ve birçok protesto gösterisinin olduğu Lübnan’da halk her geçen gün daha fazla kripto para yatırımı yapıyor. Birçok ödemenin USDT ile yapıldığı da bilinen ülkede son furyanın ise yapay zeka odaklı kripto paralara olduğu ifade edildi.

Coingecko’nun hazırladığı rapora göre; kripto paralara olan ilginin yanında en çok yapay zeka coin’leri ön plana çıkıyor. Google Trends üzerinden yapılan ve 30 Kasım ile 6 Şubat arasındaki puanlamaya göre hesaplanan rapora göre Lübnan, yapay zeka coin’lerini en çok arayan ülke konumunda bulunuyor.

Türkiye 50. sırada

1200 puan verilen Lübnan’ın ardından 835 puan ile Slovenya ve 566 puanla Birleşik Arap Emirlikleri geliyor. 20 ülkeli sıralamada kripto para benimsenmesinde en yüksek seviyede ülkelerden olmasına rağmen Türkiye bulunmuyor. Ülkemiz bu anlamda kendisine 50. sırada yer buldu. Yine kripto para benimsenmesinin arttığı ülkelerden olan ABD de 33. sırada bulunuyor.

ChatGPT ile başlamıştı

Hatırlanacağı üzere arkasında Microsoft desteği bulunan OpenAI şirketi 30 Kasım günü ChatGPT’yi resmen tanıtmış ve büyük bir furya başlatmıştı. ChatGPT’ye küresel çapta gösterilen büyük ilgi , kripto paralara da yansımış ve yapay zeka coin’leri ciddi yükselişler göstermişti.

Microsoft’un rakiplerinden Google da, 6 Şubat günü kendi yapay zeka programı Bard’ı tanıtmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl