Kritik enflasyon verisi öncesinde ABD hisseleri düşüşte

ABD'deki hisse senetlerinin yaz ayları boyunca gösterdikleri rallide bir soğuma görülürken, yatırımcılar ise bugün açıklanacak olan TÜFE verisini merakla bekliyor. Piyasaların en büyük umudu ise, düşen enflasyon ile birlikte Fed'in artık faiz artırma döneminin bir an önce sonuna gelmesi...

ABD’de enflasyon verileri bugün TSİ 15.30’da açıklanacak. Açıklamadan bir saat sonra ise ABD piyasaları açılacak. Mayıs ayından sonra ralli başlatan hisseler son 1 haftada hafif düşüşler yaşasalar da, enflasyon verilerinin olumlu gelmesi rakamları yeniden yukarı taşıyabilir.

Uzmanlar enflasyonda artış bekliyor

Dünü de düşüşle kapayan endeksler ve hisseler, enflasyon rakamlarının nasıl geleceğine bağlı olarak hareket edecekler. Beklentiler ise yıllık enflasyonun, temmuzda açıklanan (haziran ayı) yüzde 3 rakamının üzerine çıkması yönünde birleşiyor. Dow Jones’un ekonomistler arasında yaptığı ankette temmuz enflasyonunun %3.3 olmasının beklendiği sonucu çıktı.

Fed’in Cleveland şubesinin ekonomistleri ise yıllık enflasyonun %3.4 olacağı yönünde bir tahmin yürüttüler.

Fed’in kararını direkt olarak etkileyecek

Açıklanacak olan rakamlar Fed’in eylül ayında alacağı faiz kararını direkt olarak etkileyecek. Hatırlanacağı gibi Fed başkanı Powell daha önce birçok kez yaptığı açıklamada, toplantıdan toplantıya karar almaya devam edeceklerini, ve kararlarında en büyük etkenin veriler olacağını söylemişti.

Fed’in ağustos ayında bir FOMC toplantısı olmayacak. En yakın toplantı eylül ayında düzenlenecek. Piyasaların beklentilerini canlı şekilde sunan web sitesi CME FedWatch Tool, eylül ayındaki toplantıda faizin sabit bırakılması yönünde bir rakam (%87) sunuyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl