ENS toplayıcısı anonim kullanıcı sony.eth adresi için 72 bin $ ödedi

Dünyadaki Ethereum Name Service (ENS) çılgınlığı son sürat devam ederken, dün amazon.eth'ye yapılan bir milyon USDC'lik teklifin ardından şimdi de, teknoloji devi Sony şirketinin adının yer aldığı Sony.eth adresi 72 bin dolara (48 ETH) satıldı.

Bir ENS koleksiyoneri olan Sunnybay.eth takma adlı olan anonim kullanıcı, dünyaca ünlü teknoloji devi Sony’nin isminin bulunduğu ENS’i 48 ETH’ye almayı başardı. Zincir üstü verilere göre; alım teklifin verilmesinden 6 dakika sonra gerçekleşti.

Sunnybay adlı kullanıcının elinde birçok ünlü markanın da ENS domain’leri bulunuyor. Birçok 4 haneli rakamın ENS’ini de satın alan anonim kullanıcı ipad.eth, hermes.eth gibi ünlü marka domain’lerinin de sahibi…

Bilindiği üzere ENS domain’leri, okunması zor olan karışık Ethereum adreslerini daha okunabilir durumaa gelmesini sağlayan blok zinciri adresleri olarak önplâna çıkıyorlar. NFT olan bu domain isimleri, NFT pazaryerlerinde satılabildikleri gibi transfer de edilebiliyorlar.

ENS çılgınlığı büyümeye başladı

Bu konudaki büyüyen ilgiye işaret eden son örneklerden biri de işte bu sony ENS’i oldu. Dünya devi Amazon’un ENS’ine verilen 1 milyon dolarlık teklif, birçok markanın kendi ENS’lerini satın almaya başlamaları ve özellikle 3 haneli rakamlar ile 3 ve 4 harfli kelimelere olan ilginin artması bu çılgınlığı net şekilde gözler önüne seriyor.

Arzın sınırlı olması sebebiyle bir süredir 4 haneli rakamların ENS’leri (örn. 9654.eth, 4582.eth vb.) için de ciddi meblağlar ödeniyor. 000’dan 999’a kadar sadece bin adet 3 rakamlı sayı ENS’inin olması ve aynı şekilde 0000’dan 9999’a kadar da sadece 10 bin adet 4 rakamlı sayı ENS’i bulunması rakamlara olan ilginin de ciddi şekilde büyümesine neden oldu.

Birçok ünlü markanın ENS domain’i de, o markaların ileriki dönemde kendi isminde ENS alacağı düşüncesiyle erken dönemde ucuza alınmaya çalışıyor.

Örnek olarak dünyaca ünlü bira markası Budweiser, bira anlamına gelen beer.eth domain’i için 95 bin dolar ödemişti. Yine dünyaca ünlü spor giyim markası Nike da, nike.eth domain’i için 62 bin dolarlık ödeme yapmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl