eos coin nedir

OS, blockchain dünyasında kendine sağlam bir yer edinmiş, özellikle geliştiriciler ve teknoloji meraklıları arasında popüler bir kripto para projesidir diyebiliriz. EOS, esnek ve kullanıcı dostu bir platform sunmayı amaçlayarak, dApp geliştiricileri ve kullanıcıları için çekici bir seçenek haline gelmiştir. Peki EOS Coin nedir?

EOS Coin nedir?

EOS Coin, EOS platformunun native kripto para birimidir. EOS, platformda kullanılan EOS.IO adlı açık kaynaklı yazılımı geliştiren şirket olan Block.one için 4,1 milyar dolarlık ICO’nun ardından Haziran 2018’de piyasaya sürüldü. EOS token’ları, ağ üzerinde bir ödeme sistemi olarak da kullanılır.

Peki EOS nasıl çalışıyor? EOS ekosistemi iki temel unsurdan oluşuyor: EOS.IO sistemi ve EOS token.

EOS.IO, bir bilgisayarın işletim sistemi gibi düşünülebilir ve EOS blockchain ağını yönetip düzenler. Bu yazılım, blok zinciri mimarisini kullanarak uygulamaların (DApp’lerin) dikey ve yatay olarak ölçeklenmesine olanak tanır. EOS tokenları ise, ağın kripto para birimi işlevi görür ve geliştiricilerin ağ kaynaklarını kullanabilmeleri için gereklidir; ancak bu kaynaklar için ödeme yapmak yerine, EOS tokenlarını elinde tutmaları yeterlidir. Token sahipleri, kullanmadıkları bant genişliğini ihtiyacı olan diğer kullanıcılara kiralayabilir veya tahsis edebilir.

EOS, Bitcoin’in kullandığı Proof of Work gibi madencilik yöntemlerinden farklı bir sistem kullanır. EOS’ta, blok üreticileri gerekli blok sayısını üretir ve ürettikleri her blok için yeni EOS tokenları ile ödüllendirilirler. Blok üreticileri, istedikleri ödeme miktarını belirleyebilir ve yaratılan token sayısı, tüm blok üreticilerinin talep ettiği ödemelerin medyan değerine dayanarak hesaplanır. Blok üreticilerinin yüksek ödemeler talep etmesi sistemi kötüye kullanmaya açık hale getirebilir.

Bu durumu dengelemek için, yıllık token arzındaki artışın toplamda %5’i geçmemesini sağlayan bir mekanizma devreye girer. Token sahipleri, fazla ödeme talep eden blok üreticilerine karşı oy kullanma hakkına sahiptir, bu da onların gücünü dengeleyici bir rol oynar.

EOS Coin nedir
EOS Coin nedir

EOS Coin’in projesi nedir?

EOS Coin projesiyle göz dolduruyor ve kripto para endüstrisinde her daim akılda kalıcılığını devam ettiriyor. Şu anda block.one şirketine ait olan EOS, Bitshares ve Steem gibi yerleşik platformların kurucusu ve yaratıcısı olan Dan Larimer tarafından hayata geçirildi. EOS, iş uygulamalarını veya dApp’leri geliştirmek, barındırmak ve çalıştırmak için kullanılan blok zinciri tabanlı, merkezi olmayan bir platformdur. EOS, işletmelerin ve bireylerin web tabanlı uygulamalara benzer bir şekilde blok zinciri tabanlı uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyan temel işlevleri destekler. EOS, güvenli erişim ve kimlik doğrulama, izinler, veri barındırma, kullanım yönetimi ve dApp’ler ile internet arasında iletişim sağlar. EOS, arayüz geliştirme için bir web araç takımı, kendi kendini tanımlayan arayüzler, kendi kendini tanımlayan veritabanı şemaları ve bildirime dayalı bir izin şeması dahil olmak üzere temel kullanılabilirlik özelliklerine sahiptir. Bunların tümü, geliştiricinin uygulamaları oluşturma ve koruma işini kolaylaştırır.

EOS Coin projesi nedir
EOS Coin projesi nedir

EOS Coin amacı nedir?


“EOS Coin’in amacı” başlıklı soru da en merak edilen soru öbeği arasındadır. EOS sistemi, yaygın olarak dApps olarak adlandırılan merkezi olmayan uygulamaları ticari ölçekte desteklemek için tasarlanmıştır. EOS, işletmelerin web uygulamaları oluşturmaya benzer bir şekilde blok zinciri uygulamaları oluşturması için temel işlevleri sağlar.

EOS Coin geleceği

OS Coin projesi, kripto para dünyasında sürekli olarak dikkat çeken ve hafızalarda kalan bir yapıya sahiptir. Block.one şirketi tarafından yürütülen bu proje, Bitshares ve Steem’in de yaratıcısı olan Dan Larimer tarafından geliştirilmiştir.

EOS, iş uygulamalarını ve merkezi olmayan uygulamaları (dApp’leri) geliştirmek, barındırmak ve çalıştırmak için tasarlanmış blok zinciri tabanlı bir platformdur. Platform, işletmelerin ve bireylerin, web tabanlı uygulamaları andıran blok zinciri uygulamaları oluşturmasını mümkün kılan bir dizi temel işlev sunar.

EOS, güvenli erişim ve kimlik doğrulama, izinler, veri depolama, kullanım yönetimi ve dApp’lerle internet arasındaki etkileşimi destekler. Geliştiricilere, web araç takımları, kendi kendini tanımlayan arayüzler, kendi kendini tanımlayan veritabanı şemaları ve bildirimlere dayalı izin şemaları gibi temel kullanılabilirlik özellikleri sunar.

Bu özellikler, geliştiricilerin uygulamalarını daha kolay bir şekilde oluşturmasına ve korumasına olanak tanır, böylece EOS’un, blok zinciri teknolojisini kullanarak iş süreçlerini optimize etmek isteyen işletmeler ve bireyler için çekici bir seçenek haline gelmesini sağlar.

EOS Coin geleceği
EOS Coin geleceği

EOS Coin yorum

EOS Coin yorumlarına baktığımızda genel olarak olumlu görüşler mevcut. Özellikle Block.One şirketinin yaptığı iş birliklerinden dolayı dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Mayıs 2021’de Block.one’un Bullish Global adlı bir yan kuruluş kurduğu haberinden sonra EOS fiyatı %50 arttı.

Bullish Global, blok zinciri tabanlı yeni bir kripto para birimi değişimi yaratmayı planlıyor. Bullish Global’in önde gelen yatırımcıları arasında Peter Thiel, Mike Novogratz, Alan Howard, Christian Angermayer, Louis Bacon, Richard Li ve Nomura ve Galaxy Digital gibi kurumlar da var.

EOS Coin ilk çıktığında ne kadardı?

Zaman zaman sert çıkışlarıyla bilinen EOS Coin, ICO döneminde ilk çıktığında 2017’deki satışında 0.99 dolardı. 1 milyar token toplam arza sahip olan EOS Coin’in dolaşımdaki arzı 986 milyondur.

EOS Coin fiyat
EOS Coin fiyat

EOS Coin En Yüksek Kaçı Gördü?


EOS Coin, dalgalı seyrini sürdürdüğü dönemi saymazsak, 2 milyar dolarlık piyasa değerine sahip EOS Coin, 2018’de 22.89 dolar ile en yüksek fiyatını görmüştür. 

EOS Coin nereden alınır?

EOS Coin nereden alınır sorusu çok basit bir şekilde yanıtlanabilir. EOS Coin, Binance, Gate.io, Bybit, Huobi, Bitfinex, Coinbase, Bithumb, KuCoin, Kraken, Bittrex gibi büyük borsalardan alınıp satılabiliyor.

EOS Coin Binance
EOS Coin Binance
Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl