EOS Coin Nedir? EOS Coin Projesi ve Geleceği

Kripto para sektörünün en köklü projelerinden ve arkasında bulundurduğu geliştirici topluluğu bakımından öneminin yüksek olduğu EOS hakkında yatırımcılar, EOS Coin nedir, nereden alınır, projesi iyi mi, amacı nedir gibi sorular soruyor. Bu haberimizde EOS Coin ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle buluşturacağız.

EOS Coin Nedir?


EOS Coin nedir sorusu en fazla aratılan sorudur. Bu soruya yanıt vermek gerekirse EOS Coin, EOS platformunun native token’ıdır. EOS, platformda kullanılan EOS.IO adlı açık kaynaklı yazılımı geliştiren şirket olan Block.one için 4,1 milyar dolarlık ICO’nun ardından Haziran 2018’de piyasaya sürüldü. EOS token’ları, ağ üzerinde bir ödeme sistemi olarak da kullanılır.

EOS ekosistemi iki temel unsurdan oluşur: EOS.IO sistemi ve EOS token.

EOS.IO, bir bilgisayarın işletim sistemine benzer. EOS blok zinciri ağını yönetir ve kontrol eder. Yazılım, DApp’lerin dikey ve yatay ölçeklendirilmesi için blok zinciri mimarisini kullanır. EOS token, EOS ağının kripto para birimidir. Bir geliştiricinin, ağ kaynaklarını kullanmak ve DApp’ler oluşturup çalıştırmak için harcamak yerine yalnızca EOS paralarını elinde tutması gerekir. Herhangi bir uygulama çalıştırmayan token sahipleri, bant genişliğini ihtiyacı olan diğer katılımcılara tahsis edebilir veya kiralayabilir.

EOS kurulumu, Bitcoin tarafından kullanılan (Proof of Work) ve artık bilinen madencilik konseptini kullanmıyor. Bunun yerine, blok üreticileri gerekli sayıda blok üretir ve ürettikleri her blok için yeni EOS token’larının yaratılmasıyla ödüllendirilir.

Blok üreticileri ödeme için istedikleri rakamı yayınlayabilir ve yarattıkları token sayısı, tüm blok üreticileri tarafından yayınlanan beklenen ödemenin medyan değerine göre hesaplanır. Blok üreticileri açıkça daha yüksek ücret talep ettiğinden, bu özellik kolaylıkla kötüye kullanılabilir. Buna karşı koymak için, bir mekanizma, belirteç arzındaki toplam yıllık artışın %5’i geçmemesi için belirteçleri ödüllendirir. Konuya oy veren token sahipleri, daha fazlasını talep eden blok üreticilerini oylama yetkisine sahiptir.

EOS Coin nedir
EOS Coin nedir

EOS Coin Projesi Nedir? İyi Bir Proje Mi?


EOS Coin projesiyle göz dolduruyor ve kripto para endüstrisinde her daim akılda kalıcılığını devam ettiriyor. Şu anda block.one şirketine ait olan EOS, Bitshares ve Steem gibi yerleşik platformların kurucusu ve yaratıcısı olan Dan Larimer tarafından hayata geçirildi. EOS, iş uygulamalarını veya dApp’leri geliştirmek, barındırmak ve çalıştırmak için kullanılan blok zinciri tabanlı, merkezi olmayan bir platformdur. EOS, işletmelerin ve bireylerin web tabanlı uygulamalara benzer bir şekilde blok zinciri tabanlı uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyan temel işlevleri destekler. EOS, güvenli erişim ve kimlik doğrulama, izinler, veri barındırma, kullanım yönetimi ve dApp’ler ile internet arasında iletişim sağlar. EOS, arayüz geliştirme için bir web araç takımı, kendi kendini tanımlayan arayüzler, kendi kendini tanımlayan veritabanı şemaları ve bildirime dayalı bir izin şeması dahil olmak üzere temel kullanılabilirlik özelliklerine sahiptir. Bunların tümü, geliştiricinin uygulamaları oluşturma ve koruma işini kolaylaştırır.

EOS Coin projesi nedir
EOS Coin projesi nedir

EOS Coin Amacı Nedir?


“EOS Coin’in amacı” başlıklı soru da en merak edilen soru öbeği arasındadır. EOS sistemi, yaygın olarak dApps olarak adlandırılan merkezi olmayan uygulamaları ticari ölçekte desteklemek için tasarlanmıştır. EOS, işletmelerin web uygulamaları oluşturmaya benzer bir şekilde blok zinciri uygulamaları oluşturması için temel işlevleri sağlar.

EOS Coin Geleceği


Yatırımcıların en çok sorduğu sorulardan biri de EOS Coin geleceği var mı yönündeki sorudur. EOS, daha büyük, daha iyi ve daha hızlı olma tutkusuyla Ethereum’a doğrudan bir rakip olarak görülüyor. Hızlılık konusunda diğer konulara nazaran daha bir iddialı olan projede Ethereum’un saniyede 15 işlemi gerçekleştirebildiği bildirilirken, EOS saniyede milyonlarca işlemi hedefliyor. Tabii bunun bir gerçek değil, bir hedef olduğunu unutmamak gerekir. Blockchain ağlarında her gün artan DApps ekosisteminin boyutuyla, kaynakların sınırlı kullanılabilirliği önemli bir sorundur. EOS.IO, benzersiz mekanizması aracılığıyla daha fazla ölçeklenebilirlik, esneklik ve kullanılabilirlik sunarak bu sorunları çözmeye çalışır. 

EOS.IO, ağ genelinde paralel yürütme ve eşzamansız iletişim metodolojisi kullanarak performans darboğazlarına çarpmadan binlerce ticari ölçekli DApp’i destekleyebileceğini iddia ediyor. Verimlilik, DApp’lerin çalışmasına dahil olan ayrı modüller tarafından daha da artırılır. Örneğin, kimlik doğrulama işlemi, yürütme işleminden ayrı olarak gerçekleştirilir.

EOS için bu özellikleri göz önünde bulundurduğumuzda geleceğinin oldukça parlak olduğunu söylemek mümkün.

EOS Coin geleceği
EOS Coin geleceği

EOS Coin Yorum


EOS Coin yorumlarına baktığımızda genel olarak olumlu görüşler mevcut. Özellikle Block.One şirketinin yaptığı iş birliklerinden dolayı dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Mayıs 2021’de Block.one’un Bullish Global adlı bir yan kuruluş kurduğu haberinden sonra EOS fiyatı %50 arttı.

Bullish Global, blok zinciri tabanlı yeni bir kripto para birimi değişimi yaratmayı planlıyor. Bullish Global’in önde gelen yatırımcıları arasında Peter Thiel, Mike Novogratz, Alan Howard, Christian Angermayer, Louis Bacon, Richard Li ve Nomura ve Galaxy Digital gibi kurumlar da var.

EOS Coin İlk Çıktığında Ne Kadardı?


Zaman zaman sert çıkışlarıyla bilinen EOS Coin, ICO döneminde ilk çıktığında 2017’deki satışında 0.99 dolardı. 1 milyar token toplam arza sahip olan EOS Coin’in dolaşımdaki arzı 986 milyondur.

EOS Coin fiyat
EOS Coin fiyat

EOS Coin En Yüksek Kaçı Gördü?


EOS Coin, dalgalı seyrini sürdürdüğü dönemi saymazsak, 2 milyar dolarlık piyasa değerine sahip EOS Coin, 2018’de 22.89 dolar ile en yüksek fiyatını görmüştür. 

EOS Coin Nereden Alınır?

EOS Coin nereden alınır sorusu çok basit bir şekilde yanıtlanabilir. EOS Coin, Binance, Gate.io, Bybit, Huobi, Bitfinex, Coinbase, Bithumb, KuCoin, Kraken, Bittrex gibi büyük borsalardan alınıp satılabiliyor.

EOS Coin Binance
EOS Coin Binance

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl