ereğli hisse

Borsa İstanbul’un en gözde şirketlerinden Ereğli artan hacmi ile dikkat çekti. 1.5 yıldan uzun süredir yatırımcısını üzen Ereğli hissesi son günlerden toparlanma emareleri gösterdi.

Geçmiş dönemde elde ettiği kârları 2022 yılından beri mumla arayan Ereğli yatırımcısı hissede devam eden yükselişle mutlu oldu.

Pandemi döneminde 7 lira seviyesinde işlem gören Ereğli, pandemi sonrası ralliye öncülük etmiş ve 37 lira seviyesine kadar yükselmişti. 2 yıl boyunca yatırımcısına hem hissedeki yükseliş ile hem de dağıttığı temettülerle unutulmaz bir süreç yaşatan şirket 2022’nin ortalarından itibaren durgunluğa girdi. Dünyada artan sıkılaşma ve faiz artırımları küresel ölçekte demir – çelik sektörünü olumsuz etkileyince ülkemizin sektördeki bir numarası Ereğli de bu durumdan etkilendi. 37 lira seviyesinde başlayan düşüş trendi 25 liraya kadar devam etti.

Maden buldu, fayda etmedi

Ereğli’nin bağlı ortaklarından Ermaden, 2022 Kasım’ında Bingöl’deki sahasında 250 – 300 milyon ton demir cevheri bulduğunu duyurdu. Şirket bu cevher için 550 milyon dolarlık bir peletleme yatırımı yapılacağını açıkladı. Ereğli’nin uzun vadeli yatırımcıları bu maden haberi ile mutlu oldu. Ancak kısa ve orta vadeli yatırımcıların yüzü gülmedi. Şirket için mükemmel olarak değerlendirilen bu habere rağmen Ereğli hisse senedi yukarı yönlü bir performans sergilemedi.

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıl Sasa, Hektaş ve enerji sektörü hisselerinin önderliğinde unutulmaz bir ralli yaşanırken Ereğli hissesi olduğu yerde saydı.

Hacim son 3 ayın zirvesinde

Bu yıl zaman zaman yükseliş trendine girse de hissedeki genel durgunluk devam etti. İlk kez Şubat ayında 50 liranın üzerine çıkan hisse hem deprem hem de seçim atmosferi ile ciddi hacim kayıpları yaşadı.

Şimdilerde ise Ereğli hissesinde yeniden bir hareketlilik başlamış gibi görünüyor. Bu ayın ilk iki haftasında 50 ila 80 milyon arasında hacme sahip olan Ereğli son günlerde artan hacmi ile dikkat çekti.

Cuma günkü kapanışı %7 yükselişle tamamlayan Ereğli hissesinde hacim de 100 milyon TL’nin üzerine çıkmıştı. Hisse bugün %3,5 yükselirken hacim 165 milyon TL olarak gerçekleşti. Ereğli bu hacmi en son yaklaşık 3 ay önce, 26 Eylül tarihinde görmüştü.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl