Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Erhan Korhaliller: BlockDown ile büyük bir adım atmak üzereyiz

Blockchain PR şirketi EAK Digital'in kurucusu ve CEO'su Erhan Korhaliller ile yaklaşık iki hafta sonra başlayacak olan online Blockchain konferansı BlockDown'dan EAK Digital olarak çalışmaları ve Türkiye pazarına kadar birçok konuyu konuştuk. "BlockDown ile büyük bir adım atmak üzereyiz" diyen Korhaliller, bu etkinliğin çok eğlenceli ve bilgilendirici bir ortama sahip olacağını vurguladı. Ayrıca Korhaliller, Türkiye'nin kripto para şirketleri için büyük bir şans olduğunu söyledi.

ÖZEL – Yakın zaman önce Türkiye ofisini açacağını duyuran Blockchain PR şirketi EAK Digital’in kurucusu ve CEO’su Erhan Korhaliller, sorularımızı yanıtlandırdı.

EAK Digital ayrıca bir süredir Istanbul Blockchain Week ve IstanBlock 2020 adlı Türkiye’nin en büyük Blockchain etkinliğini gerçekleştirmek için hazırlık yapıyordu. Tüm hazırlıklar neredeyse tamamlanmış ve etkinlik Nisan ayının ilk haftasında başlatılacaktı ancak koronavirüs salgını tabloyu değiştirdi. Dünya çapından birçok önemli ismin ağırlanacağı bu etkinlik, ileri bir tarihe ertelendi.

Bununla birlikte Korhaliller ve EAK Digital, bugünlerde mevcut hâlin doğasına uygun bir başka dikkat çekici organizasyonla karşımıza çıkıyor: BlockDown.

Korhaliller, EAK Digital olarak Blockchain alanındaki çalışmalarından BlockDown’a kadar birçok konuya değindi.

“BlockDown ile büyük bir adım atmak üzereyiz”

Uzmancoin: Biraz kendinizden ve EAK Digital olarak Blockchain alanında ne gibi çalışmalar yaptığınızdan bahseder misiniz?

Korhaliller: EAK Digital, Blockchain halkla ilişkiler danışmanlık şirketidir. Birçok dünya çapındaki projelerde imzası olan şirketlerle çalışıyoruz. NEO ve Crypto.com gibi partnerlerimiz var. Artık yavaş yavaş organizasyon sektörüne de giriyoruz. İstanbul Blockchain Haftası’nda bunu zaten gördünüz. Şimdi de BlockDown konferansıyla büyük bir adım atmak üzereyiz.

“Hepimiz o büyük projeyi bekliyoruz”

Uzmancoin: Yakın zaman önce Türkiye pazarına da giriş yaptınız. Türkiye’de neler yapmak istiyorsunuz? Gördüğünüz eksik alanlar var mı, varsa neler?

Korhaliller: Ayrıca Türk piyasasıyla ilgili de çok heyecanlıyız. Benim de biliyorsunuz bir Türk geçmişim var. Dolayısıyla bu konuda ayrı bir heyecan ve sorumluluk hissiyatım bulunuyor. Şu anda da Hakkı Bey ile Türkiye’de bir ofis açmayı ve burada da genişlememizi sürdürmeyi planlıyoruz. Türk piyasasının büyümesine katkıda bulunmak istiyorum. Gerçekten bu konuda daha fazla heyecan duyduğumu söyleyebilirim. “Eksik olan nedir?” sorusuna gelince, çok net. Sadece Türkiye’de değil, tüm Ortadoğu’da dünya çapında kaliteli ve hepimizin gurur duyacağı bir konferans. Biz de bunu yapmak istiyorduk. Türkiye’nin bu potansiyelini dünyaya göstermek istiyorduk. Eminim ki koronavirüsten tüm dünya olarak kurtulduğumuzda bunu yapacağız. Son bir eksikten daha bahsedebiliriz. Aslında başka bir eksikten daha bahsedebiliriz. O da, tüm dünyanın tanıdığı, saygı duyduğu bir Türk projesi. AVA Labs ve Emin Gün Sirer’i biliyoruz ve umarım çok başarılı olurlar ama hepimiz o Türkiye’den çıkacak büyük projeyi bekliyoruz. Tabii ‘bir proje’ diyorum ama 10 tane de olsa çok güzel olur. Mesela büyük bir Blockchain sermayesinin, bu anlamda merkez olan İstanbul’a aktığını düşünün. Üniversiteler, eğitim kurumları, belki de büyük oyuncuların katıldığı bir Türk ekosistemi… Bence tüm bunlar iyi işler yaptığınızda sadece bir zaman meselesi olacak. Biz de EAK Digital olarak tüm bunların göbeğinde yer almak istiyoruz.

“Türkiye, müthiş bir şans”

Uzmancoin: Türkiye’ye Blockchain alanında çok büyük şirketler yatırım yapmaya başladılar. Burada ofisler açıyorlar, Avrupa’ya adımlarını belki de buradan atıyorlar. Bu büyük ilgi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Korhaliller: Aslında Türkiye piyasası yabancı şirketler için şaşırtıcı ve ilginç hale gelmeye devam ediyor. Örnek olarak açılan borsalarda Türkiye’den gelen hacim sayıları hep yüksek. Benim anladığım kadarıyla Binance ve OKEx gibi borsalarda Türkiye hacim sıralamasında 3. sırada yer alıyor. Bu benim içeriden aldığım bir bilgi. Aslında Türkiye’yle ilgili düşüncelerim 1 sene önce önce gelişmeye başladı ve araştırdıkça daha da ilgilenmeye başladım. Benim Türk kökenimi bilen arkadaşlarım ve iş yaptıklarım sürekli bana Türkiye soruları sormaya başladılar. “Türk piyasasına nasıl girebiliriz, sen bilirsin!” diyorlardı. Böylece ben de araştırmalarımı zaten bir PR ajansı sahibi olarak daha da artırdım. Daha sonra Türk devletinin, hükumetinin de Blockchain teknolojisiyle ilgilendiğini gördük. Altyapıların desteklendiğini ve hazırlandığını anladık. Aslında ülkede Blockchain teknolojisine gerçekten yeşil ışık yandığı zaman, o dönemdi ve büyük şirketler de o dönem Türkiye’ye yatırım yapma kararı verdiler. Bu da Türkiye’nin zaten küçük yatırımcıya dost olan bir ülke olması demekti. Bunun yanında uluslararası kullanıcılara ve müşterilere de çekici geldi. Uluslararası şirketleri son dönemde hızla gelmeye başladılar ancak ben hala Türkiye’nin tüm bu ilgiye rağmen işin başında olduğunu düşünüyorum. Bu durum ise tüm şirketler için çok büyük bir fırsat. Borsalar için, para saklama hizmeti verenler için müthiş bir şans Türkiye. Biz de aslında İstanbul Blockchain Haftası’yla bu büyük fırsatı uluslararası şirketlere sunmak, onların bu pazara girmesine yardımcı olmak istiyorduk. Eğitimin de çok önemli olduğunu söylemeliyiz. Kripto para dünyasında çok fazla ne olduğu belli olmayan karakter var. Aslında bu şirketler gittikleri ülkelerde kitlesel benimsemeyi artırmak için bu anlamda doğru ahlaka sahip insanlarla anlaşıp, kalabalıkları yönlendirebilirler. Onlara sektörde neyin yapılıp yapılmaması gerektiğini gösterebilirler. Biraz önce de dediğim gibi bizim organize ettiğimiz konferanslar gibi ortamlar da insanları fazlaca eğitecek tabii ki.


“BlockDown’da çok eğlenceli ve çok bilgilendirici bir ortam olacak”

Uzmancoin: Gerçekten çok güzel ve tatmin edici cevaplar verdiniz. Biraz da BlockDown hakkında konuşalım. BlockDown fikri nasıl ortaya çıktı? Hikayesi nedir?

Korhaliller: Aslında İstanbul’da çok güzel bir konferans planlıyorduk ve bunu ertelemek zorunda kaldığımız için çok üzgünüz. Burada durumun ne kadar ciddi olduğunu hepimiz anladık. Bu çok kötü bir salgın. Çok ciddi bir durum. Önümüzde 1-2 ay içinde sokağa çıkma yasaklarından dolayı insanlar çok yalnız kalacak ve bir şekilde bu yalnızlık içinde, mâli sorunlar ve belki de sağlık problemlerinin olduğu yerde, birbirleriyle iletişime geçmek isteyecekler. Burada biz, herkesin katılabileceği bir konferans düzenleyeceğiz. İngiltere’de Avrupa’da ya da Türkiye’de olmanız fark etmeyecek. İnsanlar aynı anda, aynı yerde buluşabilecek. Yeni insanlarla tanışabilecek ve bu salgının pençesinden az da olsa kurtulup geleceğe yönelik hedeflerinizi düşünebileceksiniz. Tabii ki biraz da eğleneceğiz. Sokağa çıkma yasağı varken, her ay sonu sanal olarak bu konferansları düzenlemeyi planlıyoruz. Konferansta her yerde renkli görüntüler olacak, dünyaca ünlü konuşmacılar ya da üne sahip isimler gelecek. Mesela ünlü rapçi Akon da olacak. Roger Ver gelecek. Biz konferansa katılanların aslında iyi vakit geçirmelerini istiyoruz. Çok ilginç ve insanların seveceği fikirlermiz de var. Sanal bir 3D network ortam hazırlıyoruz. Bu daha önce kripto para dünyasıyla ilgili konferanslarda ya da başka bir yerde hiç yapılmadı. Siz kendi avatarınızı ya da nasıl diyelim Sims karakterinizi oluşturup, yuvarlak masalar etrafındaki tartışmalara katılabileceksiniz. Ben bunu yaptım ve gerçekten çok zevkli. Canlı illüstrasyonlar olacak. Mesela Akon konuşuyor diyelim. İnsanlar Akon konuşurken onun çok güzel bir illüstrasyonunu, çizimini görecekler ve konuşma biter bitmez sosyal medyadan bu konuşma paylaşılacak. Gerçekten çok eğlenceli, çok bilgilendirici bir ortam olacak. Tabii Batı dünyasının yanına bu konferansta Doğu’yu da çekebilirsek. Mesela Çin ve Asya da katılırsa çok güçlü bir konferans olacak biz de o zaman dünyayı adeta bağlamış bir şirket olacağız. 16-17 Nisan’da herkesin bize katılmasını bekliyoruz.

Uzmancoin: Konferansta Türkiye’den isimler olacak mı?

Korhaliller: Emin Gün Sirer olacak. Diğer Türk isimler de olacak, bunları ilerleyen dönemde açıklayacağız. Türk bayrağını bu anlamda taşımayı düşündüğümüz için mutlaka Türk konuşmacılar da olacak.

Uzmancoin: İnsanlar sizdeki gelişmeleri nereden öğrenebilirler?

Korhaliller: BlockDownConf.com internet sayfamız var. EAKDigital.com adında bir sitemiz de var ve bunu tamamen Türkçe’ye çevirmeyi de düşünüyoruz. BlockDown Telegram grubumuz zaten var.

“Bitcoin şu anda bir güvence”

Uzmancoin: Son bir soru olarak Blockchain ve Bitcoin’i sormak istiyorum. Bir fiyat tahmini yapmak zorunda değilsiniz ama önümüzdeki 2, 5 veya 10 senede bu iki terimi nerede görüyorsunuz? Özellikle şu anda dünyanın yeni bir düzene girmek üzere olduğu belirtiliyor, bu sizce doğru mu ve Bitcoin ile Blockchain bunun neresinde olacak?

Korhaliller: Bu çok ilginç ve güzel bir soru. Bunun için teşekkür ederim. Son birkaç hafta ve ayda gördüğümüz üzere Bitcoin, diğer düşen değerler ile korele bir hareket yaptı. Hepimiz şaşırdık aslında. Bence bundan sonra, ilk olarak merkez bankalarının dijital paraları kripto dünyasına girecek ve hızlı şekilde girecek. Örnek olarak ben şu an yerde 20 dolar bulsam onu alıp almama konusunda şüphe ederim hatta virüs korkusuyla almam. Bu da bize merkez bankalarının dijital paralarının kısa sürede hayatımıza gireceğini gösteriyor. Bitcoin ise bir güvence şu anda. 10 yıl önce dijital para diye bir şey yoktu. Buna bakınca ilerleme müthiş. Bir zaman dilimi belirtmek kolay değil ama ilerleyen dönemde, belki 3, belki 5 sene sonra Bitcoin itibari paralara göre çok büyük bir alternatif olacak. Alternatif derken şimdiki gibi değil. Bankalara güvenmiyorsanız ve insanlar gelişmeleri görürse yüzde 50-50’lik bir alternatif olabilir. Çünkü bizi takip etmeye başlayabilirler. Dışarıdan bizim sağlığımızı görebilirler. En küçük detaylarımıza sahip olabilirler. Bu iyi bir şey değil. Gizliliğe önem verenler, bilgilerinin başkalarında olmasını istemeyenler ise bu yolu seçecektir diye düşünüyorum.

Fotoğraf: Weareumi

BlockDown2020 biletinizi şimdi %20 indirimli alabilirsiniz! İndirim kodu: Uzman20

EAK Digital

BlockDown

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl