ETF uzmanı Eric Balchunas: Genesis bağlantılı Bitcoin satışları bitti

Özellikle Bitcoin spot ETF'leri kabul edilmeden önce yaptığı yorumlarla kripto para yatırımcılarının ilgi gösterdiği isimlerden biri olan Eric Balchunas, şubat ayında mahkemeden satış izni alan Genesis şirketinin GBTC satışlarının "ya bittiğini ya da bitmeye çok yakın olduğunu" söyledi.

Bitcoin spot ETF’leri milyarlarca dolarlık yatırım alırken, Grayscale şirketinde GBTC olarak da bilinen hissesi bulunan firmaların satışları ise 11 Ocak gününden bu yana önemli bir satış baskısı oluşturuyor. FTX ve Genesis gibi iflas etmiş şirketlerin yaptığı büyük satışlar bugüne kadar dikkat çekerken, ETF analisti Eric Balchunas ise Genesis satışlarının artık sona geldiğini iddia etti.

“Genesis satışları ya bitti ya bitmeye yakın…”

X hesabı üzerinden Bitcoin spot ETF’lerinde son 2 haftada görülen giriş ve çıkışları değerlendiren Bloomberg ETF uzmanı şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle son 2 haftada gelen yatırımların arkasında yaşlı (boomer) jenerasyonun güçlü alımları vardı. Bu haftaki yükselişler ise GBTC satışlarının azalması kaynaklıydı. Çünkü bu hafta Genesis’in satışları ya bitti ya da bitmek üzere olan seviyeye geldi”

Bilindiği üzere, 2022’nin kasım ayında iflas sürecine giren FTX borsası, diğer bazı kripto şirketlerini de olumsuz etkilemişti. Kripto kredi şirketi Genesis’ten borç alanlar paraları ödeyememiş ve firmayı zor durumda bırakmışlardı.

Genesis de 2023’ün ocak ayında iflas mahkemesine başvurmuş ve şirket varlıkları dondurulmuştu.

İki haftada 3 milyar dolarlık Grayscale satışı

İşte bu dondurulan varlıklardan bir bölümü olan 1.3 milyar dolarlık GBTC hissesi için mahkeme şubat ayında (2024) satış izni vermişti. Genesis’in sattığı GBTC hisseleri karşılığında Grayscale şirketi de Bitcoin sattı ve bu durum fiyatta da ciddi baskı yarattı.

Grayscale şirketi son 2 haftadaki işlem günlerinde toplamda 2.9 milyar dolarlık satış yaptı. Pazartesi gününden itibaren 212 milyon dolar ile 350 milyon dolar arasında satış yapan Grayscale’de bu rakam dün ise son dönemin en düşüğü olacak şekilde 100 milyon dolardı.

Tabii ki satışlarının ne kadarının Genesis’e ait olduğu bilinmiyor ancak Balchunas büyük oranda rakamların Genesis satışları olduğunu iddia ediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl