Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Estonya, 1000’den fazla Bitcoin ve kripto para şirketinin lisansını iptal etti

Estonya, büyük kara para aklama skandalı sonrası kripto para şirketlerinin lisanslarını bir bir iptal etmeye başlamıştı. Son açıklamaya göre, 1000'in üzerinde şirketin lisansı geri çekildi.

2020 yılında yasal merkez olarak Estonya’yı seçen 1000’den fazla kripto para şirketinin lisanslarının iptal edildiği açıklandı.

Maliye Bakanlığı Genel Sekreteri Veiko Tali, lisansları iptal edilen şirketlerin birçoğunun Estonya ile bağlantısının asgari düzeyde olduğunu, bazılarının müşterilerinin uzak ülkelerde bulunduğunu vurguladı. 1000’den fazla şirketin lisansının çekilmesine rağmen ülkede hâlâ lisanslı olarak faaliyet gösteren 400 “sanal para birimi hizmet sağlayıcısı” bulunuyor.

Genel Sekreter ayrıca, sektör için regülasyon tarafından önemli değişikliklerin yolda olduğunu açıkladı. Bakanlık yetkilisi, geçen yıl Estonya’nın çok sayıda lisans verdiğini belirterek hükümetin bu alandaki inceleme ve müdahale imkanlarının kısıtlı olduğunu, bu sene lisans gerekliliklerini daha da sıkılaştıran adımlar atıldığını ifade etti.

Finansal İstihbarat Birimi tarafından bu yaz gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, Estonya’da kayıtlı kripto para şirketlerinin müşterilerinin çoğu ABD’den ve onu Venezuela, Rusya, Vietnam, Endonezya, Hindistan ve İran izliyor. Araştırmada, 2019’un ilk yarısında bu şirketlerin cirosunun yıllık bazda iki kattan fazla artarak 1.2 milyar avroyu aştığı belirlendi.

Estonya, 2004 yılında Avrupa Birliği’ne tam üye oldu. Dolayısıyla ülke kara para aklamanın önlenmesi ve diğer alanlarda AB düzenlemelerine uyum sağlamak zorunda.

Kara para aklama skandalı sonrası kripto para şirketlerine operasyon

Estonya, 2018 yılının Aralık ayında patlak veren Avrupa’nın en büyük kara para aklama skandalı sonrası, yüzlerce kripto para şirketine verdiği lisansları bu yıl iptal etmeye başlamıştı. Söz konusu skandalın boyutu 220 milyar dolar ile ifade ediliyor. Yaz aylarında yapılan açıklamada, bu para aklama skandalında kripto para şirketlerinden şüphelenildiği, bu nedenle 500’den fazla şirketin ruhsatlarının iptal edildiği söylenmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl