ETH Coin geleceği & Ethereum ile Bitcoin arasındaki farklar

“Ethereum’un geleceği nedir?” ve “Ethereum ve Bitcoin arasındaki farklar nelerdir?” sıklıkla sorulan bu sorulara detaylı bir cevap vermek istedik. 8 yıl önce ortaya çıkan Ethereum, oldukça kısa sürede gelişim göstererek 550 milyar Dolar civarlarında bir piyasa değerine ulaştı. Ethereum ve Bitcoin arasındaki farklar Henüz 23 yaşındayken Ethereum’u geliştiren ve şu an 29 yaşında olan Vitalik Buterin tarafından geliştirilen Ethereum’a gösterilen bu yoğun ilginin nedeni, Ethereum’un Bitcoin’den daha farklı alanlarda önemli çözümler getirebiliyor olması. Bitcoin ve Ethereum’un altyapılarını oluşturan teknolojilere bakıldığında...

eth coin geleceği

“Ethereum’un geleceği nedir?” ve “Ethereum ve Bitcoin arasındaki farklar nelerdir?” sıklıkla sorulan bu sorulara detaylı bir cevap vermek istedik.

8 yıl önce ortaya çıkan Ethereum, oldukça kısa sürede gelişim göstererek 550 milyar Dolar civarlarında bir piyasa değerine ulaştı.

Ethereum ve Bitcoin arasındaki farklar

Henüz 23 yaşındayken Ethereum’u geliştiren ve şu an 29 yaşında olan Vitalik Buterin tarafından geliştirilen Ethereum’a gösterilen bu yoğun ilginin nedeni, Ethereum’un Bitcoin’den daha farklı alanlarda önemli çözümler getirebiliyor olması.

Bitcoin ve Ethereum’un altyapılarını oluşturan teknolojilere bakıldığında Ethereum’un bir adım öne çıktığını rahatlıkla söyleyebiliriz. En temelde Ethereum, Bitcoin’e göre daha hızlı bir teknoloji. Bitcoin‘de ortalama blok oluşturma süresi 10 dakika. Ethereum ise bu süreyi 12 saniyeye kadar düşürmeyi planlıyor. Bu da işlemlerin bir o kadar hızlı onaylanması anlamına geliyor.

Bunun yanı sıra Ethereum, akıllı sözleşme işlevselliğine sahip ve bununla Bitcoin’den önemli ölçüde ayrılıyor. Akıllı sözleşmeler sayesinde artık avukat, noter vs. gibi herhangi bir arabulucuya ihtiyacınız kalmayacak. Ayrıca akıllı sözleşmeler, geleneksel bir sözleşmenin yaptığı gibi sadece sözleşmeyle ilgili kuralları ve cezaları tanımlamakla kalmaz, bu yükümlülüklerin otomatik olarak yerine getirilmesini sağlar.

ETH Coin’in geleceği ve akıllı sözleşmelere bir örnek

Diyelim ki benden bir daire kiraladınız. Kiralama bedelini Blockchain aracılığıyla kripto para birimi kullanarak ödediniz. Sanal sözleşmemizde bulunan bir makbuz alırsınız; size belirli bir tarihte son bulacak olan dijital bir anahtar veririm. Anahtar zamanında gelmezse Blockchain, ödediğiniz parayı geri iade eder.

Anahtarı kiralamanın başlangıç tarihinden önce gönderirsem sistem, zamanı geldiğinde anahtarı sana, ücreti de bana bırakır. Yüzlerce insan aramızda yaptığımız bu anlaşmaya tanıktır ve teslimat sorunsuzca gerçekleştirilir. Sana anahtarı gönül rahatlığıyla verebilirim. Çünkü alacağım ödemeden eminim.

Akıllı sözleşmeler, finanstan sigortaya, emlaktan kredi kullanımına kadar pek çok alanda kullanılabilir. Akıllı sözleşmeler, geleneksel sözleşmelerdeki maliyeti ortadan kaldırmasının dışında daha güvenli bir yöntem.

Öte yandan kendisine ait özel bir yazım dili kullanan Ethereum, merkezi olmayan yazılım protokolleri geliştirilmesine de olanak tanıyor. Bu protokoller sayesinde aynı ana işletim sistemi içerisinde ve tek bir blok zinciri üzerinden kabul edilmiş kontratlar kullanarak binlerce “altcoin” yaratmak da mümkün olabiliyor.

Bizim de yapıyor olduğumuz gibi birçok insan sıklıkla Ethereum ve Bitcoin’i karşılaştırıyor ancak gerçek şu ki onlar birbirinden apayrı şekilde farklı projeler ve her birinin farklı amaçları var.

Yalnız şunu söyleyebiliriz: Bitcoin’in kullanım alanı Ethereum’a göre daha sınırlıdır. Bu nedenle Ethereum’un geleceğinin daha parlak olduğu söylenebilir.

Putin’in desteği önem taşıyor

Rusya Devlet Başkanı Putin’in de Ethereum’a tam destek verdiğini, Ethereum’un popülerleşmesi için çaba sarf ettiğini biliyoruz. Bunu da hesaba kattığımızda Ethereum’un Bitcoin’in önüne geçebileceği varsayılabilir ancak kripto para dünyasında hiçbir şey hiçbir zaman kesin değildir.

Dünya çapındaki şirketler Ethereum ile işbirliği içinde

Son olarak dünya çapında faaliyet yürüten dev şirketler Ethereum ile işbirliği içerisinde. Bu şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Öne çıkanları şimdilik şöyle sıralayabiliriz:

BBVA, BP, Deloitte, ING, Microsoft, Intel, JP Morgan, National Bank of Canada, Samsung, Santander, Toyota, Thomson Reuters

Not:

Ethereum’un akıllı sözleşmeleriyle neler yapılabileceğine dair daha kapsamli bir yazı önümüzdeki günlerde yayınlanmış olacak.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. turkdream Yanıtla

    iyi günler yazılarınızı severek ve dikkatlice takip ediyorum ethereum bana göre şuan yatırım yapılacak noktanın biraz üzerinde fakat ethereum classic yatırımı biraz daha mantıklı geliyor sonuçta ethereum ile aynı tabanda ve yapı olarak aynı mimariyi kullanıyor ayrıca fiyatı şuan için sadece 18 dolar pariterisinde gelecekte yani 3-4 yılda ethereum classic iyi bir getirisi olacaktır. uzun vadeli olarak bence şuan için en iyi yatırım kriptosu