Ethena Labs’e 14 milyon dolar yatırım: 300 milyon dolar değerlemeye ulaştı

Dün Binance borsasının yatırım yaptığını açıkladığı şirketlerden Ethena Labs 14 milyon dolarlık yatırım aldı ve 300 milyon dolar değerlemeye ulaştı. Şirket ayrıca USDe adında bir de sabit coin çıkardı.

Dün Binance’in kuluçka programının 6. sezonu kapsamında yatırım yaptığını açıkladığı 3 şirketten biri olan Ethena Labs yatırım turunda 14 milyon dolar topladığını açıkladı. Şirket 300 milyon dolar da değerlemeye ulaştı.

Yatırım turuna, VC olarak da bilinen risk sermayesi şirketi Dragonfly ile ünlü kripto para trader’ı Arthur Hayes’in firması Maelstrom liderlik ettiler.

“Daha fazla nakit gerekmedi”

Ethena şirketi yatırım turunda 50 milyon dolar toplamayı hedeflediğini duyurmuştu ancak daha sonra yapılan açıklamada “daha fazla nakit gerekmediği” için 14 milyon doların yeterli olduğu ifade edildi. CEO ve kurucu Guy Young, yatırım turunun aralık sonunda başladığını ve bu hafta sonlandığını belirtti.

Arthur Hayes: Tether’a rakip olacak

Ethena aynı zamanda USDe adlı sabit coin’ini de resmen duyurdu. Aralık ayında projeyi duyuran Ethena’daki toplam kilitli varlık değeri de 224 milyon doları aştı. Arthur Hayes, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu rakamın 1 milyar doları aşacağını düşünüyorum. USDe ise Tether’a önemli bir rakip olacaktır” dedi. Hayes aynı zamanda Ethena’nın danışmanlarından biri konumunda da yer alıyor.

Ethena ayrıca Arthur Hayes’in yazısından ilham alınarak kurulan bir şirket konumunda… Hayes’in düzenli olarak yazdığı blog yazıları kripto para analistleri ve gazetecileri tarafından da sürekli takip ediliyor.

USDe nedir?

Ethereum tabanlı bir sabit coin olan USDe, türev ürünler tarafından destekleniyor. Kısaca bu sabit coin, uzun ve kısa pozisyonlu stake edilen Ether’ler tarafından korunuyor. Ethena bu koruma biçimini, “İki pozisyondan elde edilen kayıplar ya da kazançlar ile dolar cinsinden bir getiri elde ediliyor” diye açıklıyor.

Öte yandan şirket bir de “Internet tahvili” adında yine dolar cinsinden getiri sağlayan bir yatırım enstrümanı geliştirdiğini de belirtti. Son 2 ayda tahvilin getirisi yıllık %12-20 arasına ulaştı.

Lizbon merkezli şirketin CEO’su Young ayrıca, elde ettiği sermaye ile ekibi büyütmeyi ve Asya bölgesine açılmayı hedeflediğini de belirtti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl