Ether arzı Merge sonrası en düşük seviyeye geldi

Yıllardır beklenen Merge güncellemesini Eylül ayında sorunsuz şekilde tamamlayan Ethereum'da arz da tüm zamanların en düşük seviyesine geldi.

Ethereum ağının en büyük teknik değişimlerinden biri olan Merge ardından Ether arzı en düşük seviyeye geldi ve yaklaşık 120.5 milyon oldu. Bilindiği üzere Ethereum’un “proof of work” sisteminden “proof of stake”e geçişi, Ether üretimini de ciddi şekilde azaltmıştı.

Ethereum ağının geçtiği bu yeni sistem ile, ağa talep arttıkça her işlemin ardından yakılan token sayısı da artıyor. Dolayısıyla arz azalıyor. Ayrıca Ethereum’da 2023’ün başından bu yana işlem maliyetleri de artmaya devam ediyor. Maliyetlerin bu seviyede olduğu son dönem, 2021 yılının 3. çeyreğiydi. Bu zaman diliminde hem Bitcoin hem de Ether fiyatı çok daha yüksekti.

Dune Analytics’in verilerine göre Ethereum ağı üzerindeki NFT aktivitesi de artıyor. Bu seviye 2021 yılındaki oranın çok altında olsa da, bu durum zincir üstü hareketliliğin geri döndüğüne yönelik önemli bir işaret olarak görülüyor.

Ethereum’un PoS sistemine geçmesi, özellikle Bitcoin yatırımcıları ve madencileri tarafından “Merkeziyetsizlik azaldı” eleştirileri alsa da, bir bölüm uzman ve yatırımcı ise, bu sistemin, özellikle “çevreci” olmasından ötürü çok daha iyi olduğunu belirterek tartışmayı alevlendiriyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl