77 Ether ödediği CryptoPunk NFT’sini yanlışlıkla yakım adresine yolladı!

Yanlışlıkla ödenen binlerce dolarlık işlem ücretleri ya da cüzdan anahtar kelimelerinin unutulması derken kripto para yatırımcılarının en çok korktuğu olaylardan biri daha yaşandı. Brandon Riley adındaki yatırımcı 77 Ether ödediği CryptoPunk NFT'sini istemeden yakım adresine yolladı ve sonsuza kadar kaybetti.

Bir NFT yatırımcısı varlıklarının büyük bölümünü kaybettiği bir hata yaptı. Brandon Riley ismindeki kişi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada 77 Ether yani yaklaşık 135 bin dolar ödediği CryptoPunk NFT’sini yanlışlıkla yakım adresine yolladığını duyurdu.

“Tüm varlığımın 3’te 1’ini kaybettim”

Riley, kişisel hesbaından yaptığı duyurda tek bir işlem yüzünden cuma günü tüm varlığının 3’te birini kaybettiğini belirtti ve şunları söyledi:

“Punk 685 ile ilgili ‘wrap’ işlemi yapmaya çalışırken yanlışlıkla CryptoPunk NFT’sini yaktım. Talimatları o kadar konsantre şekilde uyguladım ki, sonunda hata yaptım ve tek bir işlem ile varlığımın 3’te 1’ini kaybetmiş oldum. Yuga Labs lütfen bana en azından teselli olarak Punk 685’i satın. Şunu da söylemem lazım, NFT’yi Blur platformunda satmak için ‘wrap’ etmiyordum. Sonsuza kadar benim olacaktı. Satmayacaktım. NFT üzerinden kredi çekmek için bu işlemi yapıyordum”

Özel anahtar kelimeleri olmayan dijital cüzdanlardan olan yakım adresleri, kripto paralar ve NFT’ler için geri dönüşü olmayan yerler olarak biliniyorlar. Dolayısıyla bu kullanıcının gönderdiği NFT, tamamen dolaşımdan kalkmış ya da bir başka deyişle silinmiş oldu.

Getiri elde etmek isterken hepsinden oldu!

Bilindiği üzere CryptoPunk NFT’leri 2017 yılında çıkarıldığı için, ERC-721 sisteminden önce yaratılmışlardı. Bu da bazı pazar yerlerinde ve uygulamalarda bu NFT’lerin işleme açılamamasına yol açıyordu. İşte Riley, NFT’sini platformlara uygun hale getirmek için ERC-721 şekline sokup bu yerlerde kullanmak istiyordu.

Bir sitede bu konuda talimatlar bulan Riley, hem NFT’sini ERC-721’e uyumlu hale getirecek hem de CryptoPunk 685’in de kendisine ait olduğunu kanıtlamış olacaktı ancak hatası ona pahalıya mâl oldu.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl