Ether spot ETF’leri Bitcoin fonlarının 5’te 1’ini çekebilir: Bitfinex yöneticisi

ABD piyasaları Ether spot ETF'lerinin borsalarda işleme açılması için gün sayarken Bitfinex borsasının yöneticisi Jag Kooner, Bitcoin ve altın ETF'leriyle ilgili kıyaslamalarda bulundu. Kooner, Ether spot ETF'lerinin, Bitcoin ETF'lerine gelen paranın ilk etapta 5'te birlik kısmını çekebileceğini, zamanla ise bu paranın Ether etrafında kullanım alanı olan projelere de yayılabileceğini belirtti.

Ethereum madenciliği

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) mayıs ayında Ether spot ETF’lerine onay vermesinin ardından beklentilerle ilgili yorumlar da gelmeye başladı. Bitfinex borsasının türev ürünlerden sorumlu olan yöneticisi Jag Kooner, Ether fonlarının, Bitcoin’e gelen yatırımların 5’te 1’i kadar değerde para çekebileceğini belirtti.

“Staking izni önemli…”

ABD medyasından The Block’a konuşan kooner, “Tahminler daha çok %10-%20 arasında bulunuyor. Tabii ki staking konusu çok önemli. Özellikle gelecek dönemde, yıllarda staking’e izin verilip verilmemesi buradaki para girişine etki edecektir” dedi.

“Ether bağlantılı diğer alanlara da para girecektir”

Ether spot ETF’lerinin ardından, bu alandaki diğer kullanım alanlarına da para girişinin olacağını belirten Kooner altın ve gümüş ETF’lerini örnek gösterdi:

“Altın ETF’leri de ilk onaylandığında önemli seviyede yatırım çekmişti. Daha sonra ise altın bağlantılı diğer finansal ürünlere de para girmeye başladı. Buna benzer şekilde, Ether ETF’lerinin ardından fon yöneticileri hem Bitcoin hem de Ether fon yatırımlarını dengelemek için, riski minimize etmek için yine onların etrafındaki ürünlere para koyabilirler”

Gümüş ETF’inden de örnek veren Kooner, “İlk onaylanan ETF, iShares’in 2006 yılında işleme açılan Gümüş Fonu’ydu. Endüstriyel alanda gümüş kullanımının artmasından ötürü yatırımcılar fonlarını bu alana doğru da yaydılar. Ethereum’un kullanım alanları düşünüldüğünde aynı durum ETH spot ETF’leri için de geçerli olabilir” dedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl