Bitwise yöneticisinden Ether ETF tahmini: 15 milyar dolar çekebilir

Ether spot ETF başvurusunda bulunan şirketlerden biri olan Bitwise'ın yöneticilerinden Matt Hougan, fonların ilk 1.5 yıllık süre içerisinde 15 milyar dolarlık para çekebileceğini düşündüğünü söyledi. Hougan özellikle "carry trade" olarak bilinen arbitraj işlemlerine dikkat çekti.

Uzmanların Ether spot ETF’leri için artık günleri saydığı bu dönemde, önemli varlık yönetim şirketlerinden biri olan Bitwise yöneticisi Matt Hougan, ETF’lerin ilk 18 aylık dönemde 15 milyar dolarlık yatırım çekmesini beklediğini belirtti.

2 ayrı senaryo yazdı: “Aslında 25 olmalı”

Hougan, Ethereum spot ETF’lerinin ABD’de piyasada işleme açıldıktan sonraki ilk 18 ayda 15 milyar dolar çekmesini beklediğini söylemesine rağmen, rakamın aslında 25 milyar dolar olması gerektiğini söyledi. Bitwise müşterilerine gönderdiği bir notta bu konuyu değerlendiren Hougan, en büyük iki kripto paranın piyasa değerlerini karşılaştırarak bu rakama ulaştığını ifade etti:

“Piyasa değerlerine göre, Bitcoin spot ETF’lerinin %75, Ethereum spot ETF’lerinin ise %25 ağırlığa sahip olacağını düşünüyorum. Bu dağılıma göre, Ethereum spot ETF’lerinin 18 ayda 25 milyar dolar çekmesi gerektiği orataya çıkıyor. Ancak ‘carry trade’ etkisi ve Grayscale fonunun 10 milyar dolarının piyasaya girecek olması da bu rakamı düşürecektir. Beklentim 15 milyar dolar civarında bulunuyor”

“Carry trade” daha çok kurumsal firmaların yaptığı bir arbitraj olarak biliniyor. Kurumlar, spot ve vadeli işlem piyasalarında fonları “taşıyarak” aradaki fark üzerinden kâr elde etmeye çalışıyor. Hougan, Bitcoin spot ETF’lerindeki carry trade değerinin de yaklaşık 10 milyar dolar olduğu bilgisini verdi.

“Staking’in çok büyük etkisi olmaz”

Birçok analist fonların staking özelliğine sahip olmamasının büyük bir kayıp olacağını ifade ederken, Hougan ise bu şekilde düşünmediğini belirtti:

“Staking gelirleri ana tabloyu etkilemeyecek bir zarara neden olur. Fonlara yapılacak girişlerde bu durum çok önemli olmayacaktır”

Sonuç olarak Hougan rakamın aslında 25 milyar dolar olması gerektiğini ancak bunun 15 milyar dolar olacağını düşündüğünü belirtti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl