Ether spot ETF yanıtları SEC’ye bu hafta ulaştırılacak: “Artık onay bekliyoruz”

Ether spot ETF'lerinde artık son viraja girilmiş görünüyor. Şirketler, SEC'den gelen taleplere yönelik son yanıtlarını cuma gün kapanışına kadar iletmek zorundalar. Kaynaklar ise, SEC'nin dosyalarla ilgili taleplerinin "makul ve hafif" olduğunu, aynı zamanda da kısa süre içerisinde onay beklediklerini dile getiriyorlar.

ETF analistleri, Ether spot ETF’lerinin temmuz ayı başı itibarıyla işlemlere açılmasını beklerken, ABD medyası ise bu durumu doğrulayan haberler yapmaya devam ediyor. The Block’a konuşan ETF ihraççısı şirketlerden birinin yöneticisi, SEC’nin S-1 dosyalarıyla ilgili geçen hafta sunduğu taleplere bu cumaki gün kapanışına kadar yanıt vermek zorunda olduklarını belirtti.

“Artık onay bekliyoruz”

Bilindiği gibi SEC, 19b-4 dosyası olarak da bilinen belgelere mayıs ayında onay vermişti. Ancak ETF’lerin işlemlere açılması için S-1 belgelerine de onay verilmesi gerekiyor ve bunun net bir tarihi bulunmuyor. The Block’a konuşan ETF ihraççısı şirketlerden birinin yöneticisi ise SEC’nin taleplerinin zorlayıcı değil, hafif ve makul olduğunu dile getirdi:

“Son talepler ve yorumlar, zorlayıcı değildi. Makul ve kabul edilebilirdi. Kısa süre içerisinde artık onay bekliyoruz”

Haberde konu olan ikinci kaynak ise “Bu hafta SEC’ye hızlıca dönüşler yapılacaktır. Sonunda sürecin ne kadar çabuk devam edip etmeyeceğini göreceğiz” dedi.

Bloomberg ETF analistlerinden Eric Balchunas, ETF’lerin 2 Temmuz itibarıyla kabul edilmesini beklediğini dile getirmiş ama bunun öne ya da sonrasına hafifçe sarkabileceğini de belirtmişti.

ETF ihraççıları, S-1 dosyaları için ilk güncellemelerini 31 Mayıs günü sona eren haftada göndermişlerdi.

Uzmanlar Ether spot ETF’lerine, Bitcoin fonlarının 5’te 1’i kadar ilgi beklediklerini, buradaki “staking” faaliyetinin dahil olmama durumunun da, ilgiyi azaltacağını düşündüklerini belirtiyorlar.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl