Şimdi Ether satın almak için iyi bir zaman mı?

Dün Ether 170 doların da altına geriledi. Bugün küçük bir toparlanma gösteren en büyük altcoin'i satın almak için iyi bir zaman mı?

Dün Ether fiyatı, 170 doların altını görerek yeni bir düşük seviyeye ulaştı.

En büyük altcoin, dün akşam saatlerinde ve bugün biraz toparlanma göstererek 180 doların üzerine çıktı.

Ancak yine de Ocak ayında görülen tüm zamanların en yüksek seviyesi 1,400 dolardan yaklaşık yüzde 90 oranında gerilemiş durumda.

Peki bu keskin düşüşten sonra şimdi Ether almak için iyi bir zaman olabilir mi?

Çeşitli piyasa analistleri bu sorunun yanıtını Forbes’a verdi.

Dijital paralara bir değer biçmek zor olabilir, çünkü herkes hangi temelleri kullanacağını ve ne kadar ağırlık verilmesi gerektiğini bilmeyebilir.

Bir kripto para analisti olan Marius Rupsys da “Dijital paralar için net değerleme modeli yok.” diyerek bu noktaya temas ediyor.

Rupsys, sözlerinin devamında “İnsanlar işlem sayısına, daha sonra günlük aktif kullanıcı sayısına bakarlar ancak Ethereum gibi protokollerin gerçek değerini gösterecek tek bir model bulunmuyor. Bu teknoloji hala erken aşamalarında. Bu noktada Ether’in 200 dolar veya 1000 dolar değerinde olması gerektiğini söylemek oldukça zor.” diyor.

Rupsys gibi bazıları dijital varlıkları doğru bir şekilde değerlendirmenin zorluğunu vurgularken bazıları da kripto paranın potansiyeline dikkat çekti.

Bir kripto para fon yöneticisi Jacob Eliosoff, “Hem merkezsiz uygulamalar için bir platform hem de küresel olarak kullanılabilir dijital para/değer deposu olarak kripto paralar arasında en parlak beklentilere sahip olanı Ether. Bununla birlikte olgun bir üründen çok uzak ve geniş çapta benimsenmesi yıllarca sürebilir. Bu yüzden Ether konusunda ihtiyatli bir şekilde iyimserim.” şeklinde konuştu.

Analistlerin çoğu Ether’in gerçek değerinin altında işlem gördüğünü öne sürdü.

Kripto para fonu BitBull Capital’in CEO’su Joe DiPasquale, “Genel olarak Ethereum da dahil olmak üzere kripto varlıklar bu aşamada değerinin altında.” dedi. DiPasquale, sözlerinin devamında dijital paraların bu yıl piyasa kapitalizasyonlarının üçte ikisinden fazlasını kaybederken Ether’in daha da düştüğünü kaydetti ve şu yorumu yaptı:

“Ethereum ağı en iyi geliştirme yeteneği ve topluluk desteğine sahip, bu yüzden orta ve uzun vadeli olarak satın almak mantıklı olacaktır.”

Sosyal ticaret platformu eToro’nun yöneticilerinden Iqbal Gandham, “Son gelişmelere dayanarak değerinin altında işlem gördüğüne inanıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Blockforce Capital’in CEO’su Eric Ervin de aynı düşünüyordu. Ervin, “Şu andaki fiyatlarda Ether’in değerinin altında olduğunu düşünmek mantıklı. Araştırmalarımıza göre Bitcoin ve Ether arasındaki mevcut logaritmik fiyat farkı, ortalamasından 3 standart sapmadan daha büyük. Bu piyasanın normalden uzak olduğunu gösteriyor ve yakın gelecekte düzelmesi gereken bir görüntü veriyor.” dedi.

Analist Marouane Garcon, ihtiyatli kalırken Ether’in şu anda harika bir satın alma seviyesinde olduğunu belirtiyor. Garcon, “Ether’le ilgili fiyatı 1,000 dolara doğru yollamasını beklediğim Casper dahil olmak üzere yaklaşan birkaç gelişme var. Şu anda Casper yaklaşırken Ether biriktirmek için harika bir zaman. Temkinli olmamın tek nedeni ise Casper’in devreye girmesi sırasında yaşanabilecek aksaklıklar.” diyor.

Ether’in güçlü potansiyeline dikkat çeken pek çok analistin yanı sıra daha kasvetli bir bakış açısı sunanlar da vardı.

Blockchain danışmanlık şirketi Quail Creek Ventures’in kurucusu Michael Conn, “ETH’nin uzun dönemli potansiyeline ve platform/protokol temellerine göre değerinin altında olduğuna inanıyorum. Ama onu şu anki fiyatıyla satın almazdım.” ifadelerini kullandı.

Conn, Ether’in aşağı doğru fiyatlandırma baskısına maruz kaldığını vurguladı ve fiyat volatilitesine maruz kalmaya devam etmesi halinde bundan önemli ölçüde olumsuz etkilenebileceğini belirtti.

B2C2 Japan’ın Baş Risk Yöneticisi Scott Weatherill, Ether’in fiyatlarının çift hanelere düşebileceğini ifade etti. Weatherill, “Çift hanelere düştüğünü görmek sürpriz olmaz. Bence hala ICO balonunun sönmesi aşamasındayız. ICO aracılığıyla elde edilen ETH’lerin çoğunun satılıp satılmadığıyla ilgili bir kanıya varmak zor fakat projelerin iflaslarıyla alakalı dehşet hikayeler duymaya devam ediyorum, çünkü onlar riskten kaçınmak için hiçbir şey yapmadılar.” diyor.

→ KRİPTO PARA PİYASASINDA 2018, 2014’E BENZERSE YAKINDA BİRÇOK ŞEY DEĞİŞEBİLİR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl