Çip üreticisi Nvidia’nın piyasa değeri 1 trilyon dolara yaklaştı

Küresel çaptaki en büyük çip üreticisi şirketlerden biri olan Nvidia'nın piyasa değeri, firmanın ilk çeyrek raporundaki rakamların beklenenden iyi gelmesinin ardından sert yükseldi. Piyasa öncesi işlemlerde %30'dan fazla artan hisseler, şirketin piyasa değerini de 1 trilyon dolara yaklaştırdı.

Çip üreticisi Nvidia’nın ilk çeyrek gelirlerinde, 2022 4. çeyreğe oranla %19’luk artış olması, şirketin bugünkü hisselerinde sert yükselişlerin görülmesini sağladı. Rakamların beklenenden çok daha iyi gelmesi, şirket piyasa değerinin 1 trilyon dolar sınırına gelmesine neden oldu.

Yapay zeka etkili oldu

Şirket değeri 900 milyar doları aşarken, bu rakama son olarak 2021 yılının kasım ayında yaklaşılmıştı. Özellikle OpenAI şirketinin ChatGPT uygulamasıyla çılgınlık seviyesinde ilgi görmeye başlayan yapay zeka geliştirmeleri, çip konusundaki talebi de artırdı. Bu durum Nvidia gibi çip üreticilerinin ekmeğine yağ sürdü.

“Talep çılgınlık seviyesindeydi”

Şirketin çeyreklik rapor toplantısında konuşan kurucu ve CEO Jensen Huang, üretken yapay zeka ve hızlandırılmış bilgi işlem çalışmalarının kendilerine avantaj sağladığını belirtti. Huang ayrıca, geçen sene ağustos ayı itibarıyla da, tam kapasiteyle yapay zeka çip üretimine de başladıklarını söyledi ve “Ocak ayındaki talep çılgınlık seviyesindeydi” dedi.

SEC’den kripto cezası almıştı

Hatırlanacağı üzere Nvidia şirketinin ürettiği ekran kartları bir dönem Ethereum madencilerinin de yoğun talebiyle karşılaşmıştı. O dönem PoW sistemiyle çalışan Ethereum blok zinciri, birçok madencinin gelir kapısı olmuştu. 2020 yılından itibaren yükselmeye başlayan fiyatlar, Nvidia’nın Ether madenciliği de yapılmasını sağlayan cihazlarına olan talebi artırmıştı.

Ancak SEC, Nvidia’nın kripto para madenciliğinin, şirketin büyümesine olan etkilerini rakamlara yansıtmadığını öne sürerek çip üreticisine ceza vermişti. Konuyla ilgili detayların bilerek aktarılmadığını iddia eden SEC, şirkete 5.5 milyon dolarlık ceza kesmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl