Ether spot ETF’leri yaklaşıyor: “Bitcoin’e göre fiyatı daha fazla yükseltebilir”

Ether ETF'lerinin ABD'de birkaç hafta içerisinde işlemlere açılması beklenirken, kripto yönetim firması Galaxy Digital'dan konuyla ilgili önemli bir analiz geldi. Firma yöneticisi olan Charles Yu, Ether'in Bitcoin'e göre yapısal farklılıklar barındırdığını ve bu durumun fiyata olan etkisinin Bitcoin'e göre daha fazla olabileceğini belirtti.

Galaxy Digital yönetim kurulu başkan yardımcısı Charles Yu, şirketin son değerlendirme raporunda, Ether spot ETF’lerinin, Bitcoin’e kıyasla daha fazla yüzdelik oranda para çekebileceğini belirtti. Ether ve Bitcoin arasındaki yapısal bazı farklılıkları ön plana açıkaran Yu, Ether spot ETF’lerinin ilk 5 ayda, Bitcoin ETF’lerinin yüzde 20 ilâ yüzde 50’lik kısmında para çekebileceğini ifade etti.

Bitcoin ETF’lerinin ilk 5 aylık süre içerisinde 15 milyar dolar net yatırım aldığı düşünüldüğünde, rakam Ether spot ETF’lerinde yaklaşık 3 milyar dolar ilâ 7.5 milyar dolar arasına tekabül ediyor. Bu rakam aslında, geçtiğimiz günlerde bir başka varlık yöneticisi şirket olan Bitwise’ın yöneticisi Matt Hougan’ın ilk 18 ayda beklediği 15 milyar dolarlık meblağa da denk geliyor.

“Grayscale yine satış baskısı yaratabilir”

Yu ayrıca Ether spot ETF’lerinin ETH’yi kurumsal dünya gözünde de legalize edeceğini ifade etti. Grayscale’in Ether fonunun ise Bitcoin’de olduğu gibi bir satış dalgası görmesini beklediğini belirten Yu, “Grayscale Ether fonu, ETF’lerin üzerinde Demokles’in kılıcı gibi duracak” dedi.

Hatırlanacağı üzere Bitcoin spot ETF’leri işlemlere açıldıktan sonra Grayscale fonu 20 milyar dolara yakın satış görmüştü.

Yu, Ether ile Bitcoin arasındaki yapısal farklılıkları da staking programlarında kilitli olan ETH’ler, borsalarda çok daha az sayıda bulunan arz ve yüzde 0’a yakın karbon emisyonu olarak ifade etti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl